Noc v knižnici

Založili sme peknú tradíciu, noc v knižnici, s cieľom podporiť záujem detí o knihy, o čítanie, o zlepšenie ich vzťahu k literatúre a ku knižkám. Teraz, keď sa náš život tak rýchlo a vo veľkej miere digitalizoval, potrebujeme dôraznejšie a rukolapnejšie deti viesť k čítaniu kníh. Tento rok sme museli zmeniť aj termín aj miesto konania podujatia, nakoľko knižnica je dočasne a provizórne presťahovaná na chodbách budovy obecného úradu. Keďže stavebné práce na úrade sú v plnom prúde a bezpečnosť je prvoradá, dobre nám poslúžili i priestory KD. Nič to neubralo na atmosfére, programe ani úrovni celej akcie, naopak, mohlo sa jej zúčastniť viac detí ako minulý rok.

A čo sa tam teda dialo?

Všetko pripravil tradičný team Silvia, Janka, Peter, Adam a Amálka, prišli deti, usmiaty rodičia poďakovali za voľný večer a mohli sme začať. S čím? No predsa s vyškrabovaním záložiek do kníh – to sú tie fotky, na ktorých sú farebné výtvory na čiernom podklade.

Potom Adam s deťmi hral hru. Nikto nevie, ako sa volá, ani pravidlá sme presne nepochopili, ale bola to veľká zábava a hrať to chceli všetci.

Trochu unavené deti začali postupne po batôžkoch hľadať niečo pod zub a to bol ten správny čas na večeru. Hot-dog, toasty, zeleninka a čaj. Chvíľu to vypadalo, že niektorí účastníci nemajú dno ale nakoniec sa nám predsa len podarilo u nich nastoliť krátky pocit sýtosti.

Trochu unavení, ale nasýtení, to je ten správny okamih, keď nie sú v pohybe a teda aj správny okamih na čítanie. Teta Amálka čítala a čítala a deťom stále nebolo dosť. Aj tým malým, aj tým veľkým.

Po čítaní sme deťom pustili film v nádeji, že ich pokojná atmosféra uspí. Omyl. A tak sme sa hrali na „hádaj čo robím“ .... hm, to sú tie fotky, kde sú Vaše deti na pódiu v čudných polohách alebo rovno v letku. Niektorí sa rozhodli, že aj to je nuda a začali si vymieňať názory pri vankúšovej vojne. Poznáte to? Je to veľmi chytľavá aktivita. Keď sa pobil každý s každým, a vankúše lietali na všetky strany, postupne nastal mier, film, pukance, bitka o pukance a opäť mier. A konečne aj prvé zvuky zívania. Niektorí si umyli zúbky, niektorí zaliezli do spacákov len tak, nenápadne, ale nakoniec sa po dlhom chichúňaní podarilo zaspať všetkým. Malým aj veľkým.

Ráno už tej energie toľko nebolo. Hlavne u detí, ktoré sú zvyknuté si cez víkend pospať. Ale čo sa dá robiť, niektorí sú naopak zvyknutí vstávať skoro. Prvý sa zobudil 5,30 hod. a tak postupne aj ostatní povstávali. Na raňajky boli muffinky, hrozno a čaj. Zjedlo sa (ako inak) všetko a došlo na ceny. Každý účastník noci v knižnici dostal jednu novú knižku a všetci sa do nich hneď aj začítali. Toto bol cieľ a takto je to dobre. Deti čítať chcú, ak ich k tomu privedieme.

Chvíľu sa ešte balilo, hľadali sa ponožky a potom už hurá naspäť k rodičom.

Ďakujem kolegom a priateľom, ktorí pomáhali pri organizovaní tejto akcie a pevne a úprimne verím, že o rok sa nám prihlásia mladý obyvatelia našej obce, alebo rodičia, ktorí nám pomôžu pri jej organizovaní.

Verím, že aj s podporov finančného príspevku z FPU, o ktorý sme požiadali a čiastočne nám bol priznaný, v čo najkratšom čase obnovíme priestory Obecnej knižnice a vrátime sa v r. 2018 k tejto akcii už vo vynovených priestoroch, s novými záujemcami o tento druh prezentácie čítania. Tešíme sa na vás, milé deti!