Starostka informuje

  • Starostka informuje o stretnutí s občanmi.

    05.04.2023 sa konalo už druhé stretnutie s občanmi v tomto roku. Niekto to nazýva deň otvorených dverí, ale podstata ostáva nezmenená...
  • Nie je srdce ako srdce aneb Starostka informuje – (ďalších 404 slov)

    Určite neušlo Vašej pozornosti, že nám v obci pribudlo jedno ❤️ srdce. Nie také obyčajné, nakreslené kriedou na ceste, ale také kovové, umiestnené na spevnenej ploche. Už v obecných novinách koncom roka sme informovali, že tento DAR nám sprostredkovala pani primátorka mesta Bánovce nad Bebravou PhDr. PeadDr. R. Novotná a odovzdala nám ho s pani riaditeľkou Ing. Z. Janíkovou zo Strednej odbornej školy strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. Za srdce sme zo srdca poďakovali a plní očakávania sme ho doviezli a osadili krátko pred Vianocami.

    Srdce sa rýchlo zaplnilo štuplíkmi, a pravidelne sa plní, za čo sme naozaj vďační. Štuplíky postupne odoberáme a zberáme na úrade, následne ich odovzdáme mamičke dievčatka, ktorá za „zisk“ zo zberu štuplíkov obstaráva rehabilitácie pre svoju dcérku v špecializovaných zariadeniach.


    A ako na to?

    Ak máte nazbieraných štuplíkov za celú igelitovú tašku, ba aj viac, prosíme prineste ich rovno na úrad. Ušetríte tak prácu našim mužským kolegom, ktorí srdce vyprázdňujú. Ak ich máte len tak za hrsť, pokojne ním plňte naše ❤️ srdce, robíte tak dobrý skutok.

    Ešte si dovolím krátke stanovisko k medializovaným informáciám. Niekoľko krát už v médiách odznelo, že takýto zber zanikne, nakoľko plastové fľaše sa zálohujú a odovzdať ich môžeme len so štuplíkom. Áno, je to tak, ale! je oveľa viac obalov, kde tieto štuplíky nájdete – mlieko a mliečne výrobky, nápoje predávané ako náhrady mlieka a mliečnych výrobkov, džúsy, iné potraviny ako ocot, olej, drogistický a kozmetický tovar atď, atď. Stále je teda dosť výrobkov, okrem zálohovaných plastových fliaš, ktoré majú ten vzácny štuplík a stále je čo zbierať.

    Prečo je to srdce také malé? Veď tam a tam majú veľké. Nuž, malá dedina, malé srdiečko. Stačí nám také aké je. Jeho význam sa jeho veľkosťou nijako nezmenší.

    Môžeme viesť polemiky o dôvode zberu – získanie financií pre dieťa s vážnou diagnózou. Môžeme sa pohoršovať, že musíme zbierať štuplíky kým štát, poisťovne ...... Môžeme. Ale môžeme tiež pri domácom separovaní štuplíky odkladať a prispieť od srdca do toho nášho kovového srdca.

    A prečo taký presrdiečkovaný článok? Blíži sa sviatok sv. Valentína a keďže mnohí sme tú „západniarsku“ formu tohto sviatku neprijali s otvorenou náručou, prispieť do kovového srdca štuplíkmi by mohlo byť prijateľnou formou pripomienky podstaty tohto sviatku.

    Veríme, že srdce a štuplíky poslúžia dobrej veci. Lebo odkedy máme v Bierovciach naše srdce, štuplíkov sa nám zbiera oveľa viac a za to Vám zo ❤️srdca ĎAKUJEME.

  • Cestou necestou aneb Starostka informuje – (ďalších 678 slov)

    Všimli ste si, aj keď tam nebývate, lebo naša dedina nie je taká veľká, lebo sme vyhlasovali, aby si občania preparkovali autá a hlavne v prvý deň bolo viac hluku a väčší pohyb nákladných áut ...... všimli ste si, že opravujeme cestu – MK Nová.

    V prvom rade sa chceme ospravedlniť občanom, ktorí bývajú na tejto ceste alebo v jej okolí, že ich obmedzujeme v príjazde do ich domov a dvorov. Zároveň aj za hluk, prach a tiež hrkot nákladiakov, ktoré vozili „odpad“ z frézy. Mrzí nás to, ale bez toho sa žiadna rekonštrukcia cesty nezaobíde. Buďte prosím opatrní a tolerantní, predsa len, je to stavenisko.

    Odpoviem na najčastejšie otázky: Kedy to bude hotové? Koľko cesty sa opraví? Koľko to bude stáť? Z akých peňazí to obec zaplatí? Na čo sme doteraz čakali?

    Rekonštrukcia by mala trvať do 03.09.2021, všetko ale závisí od počasia. Snáď sa nám to nebude veľmi predlžovať. Firma, ktorá rekonštrukciu realizuje je skúsená firma s kvalifikovanými zamestnancami, modernými certifikovanými strojmi a veľmi dobrými referenciami. Tu v okolí blízkom aj ďalekom realizovali mnoho podobných stavieb. Naša cesta je teda v dobrých rukách. Veľkým pozitívom je, že sme boli „papierovo“ pripravení a realizácia prebehne v mesiacoch august – september, teda v plnej stavebnej sezóne. Nevýhodou je, že všetci (FO, PO, Municipality) naokolo robia – betónujú, asfaltujú, budujú a naozaj nás stálo veľké úsilie, aby sme skoordinovali všetko tak, aby na stavbe nedochádzalo k prieťahom. Zohnať dnes ľudí, stroje alebo stavebný materiál je malý zázrak. Požadujeme len a len kvalitný materiál a kvalitnú prácu. Ceny materiálov a stavebných prác rastú do astronomických výšin a termíny na realizácie sú v nedohľadne, už od polovice tohto roka berú stavebné spoločnosti zákazky na rok 2022.

    Po technicko – odbornom posúdení stavu celej MK, ktorá prebehla pred VO a s ohľadom na možnosti obecného rozpočtu poslanci OCZ rozhodli o variante „rekonštrukcia 3/4 profilu“. Bolo to zodpovedné a dobré rozhodnutie. Po začatí prác obec obdržala odborné stanovisko, ďalšie si obec zabezpečila sama. Poslanci OCZ sa operatívne rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu v plnom profile na základe stanovísk a informácií o vývoji cien a tiež termínoch možnej realizácie II. etapy. Chodníky nebudeme opravovať pokiaľ neprebehne stavba optickej siete, ktorá má právoplatné územné rozhodnutie.

    Kompletná rekonštrukcia MK Nová v plnom profile bude obec stáť cca 44.200,00€ s DPH. Prečo cca? Nie je možné úplne presne vypočítať napríklad spotrebu asfaltu, hĺbku frézingu a tým pádom ani množstvo „odpadu“. Výpočet, ktorý sme použili do VO bol smerodajný a preto očakávame len minimálnu odchýlku v konečnej cene.

    Obec bude plniť zo zmluvy a jej dodatku a finančné prostriedky má k dispozícii z prebytku z hospodárenia za rok 2016-2020 a čiastočne z príjmu z DZN za rok 2021. Teda len a len z finančných prostriedkov obce. Prečo nie z fondov? Lebo takéto výzvy na rekonštrukciu MK nie sú aktuálne vyhlásené. Ak by aj boli, administrácia od žiadosti po realizáciu je neúmerne dlhá, byrokraticky náročná a hlavne pravdepodobnosť byť úspešným žiadateľom je minimálna.

    Celé Slovensko (až na výnimky) má problém s cestami. Tu kúsoček od nás slávny „tankodrom“ (1/9 Drietoma – Mníchova Lehota) roky rokúce sa čaká na opravu. Mestá aj dedinky sa pasujú s tým istým problémom – cesty sú zničené, plné výtlkov a záplat, niet v rozpočtoch na ich opravu peňazí. U nás je to tak isto. Z prebytku a úveru 60.000,00€ sme opravili obecný úrad, úver sme predčasne splatili v roku 2020, a preto dnes obec dlhy nemá. Opravili sme MŠ. Na ulici od obecného úradu po hlavnú cestu sme spravili verejné osvetlenie, nakoľko ZSD si pri rekonštrukcii siete odstránila stĺpy. Všetky tieto investície boli nutné z dôvodu havarijného stavu a tak sa oprava cesty odďaľovala a odďaľovala. Celý čas sme sa snažili uplatniť reklamáciu cez TVK, a.s voči spoločnosti COMBIN, s.r.o. Táto opakovane nebola uznaná. K havarijnému stavu cesty „dopomohli“ aj realizované prípojky IS k niektorým novostavbám. Tak či tak, cestu opravujeme a veríme, že už o pár dní sa budeme všetci tešiť z hotového diela.

    PS: Cesta je na to, aby po nej jazdi autá a nie na to, aby tam parkovali :)

  • Testovanie aneb Starostka informuje (ďalších 1231 slov)

    Už ste si zvykli, že sa Vám touto formou prihováram, keď si myslím, že je téma, ktorú Vám chcem odkomunikovať. Na úvod budem ďakovať, lebo nechcem riskovať, že to nedočítate až dokonca :) .... a teraz vážne: Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa mi prihlásili ako dobrovoľníci na testovanie v našej obci (lekári, zdravotnícky pracovníci, dobrovoľníci), poslanci OCZ aj zamestnanci úradu. Okamžite, ako táto informácia vyšla, že prebehne plošné testovanie obyvateľov aj v našej obci, ešte kým začala byť top témou odmena, boli ochotní vložiť svoj čas, schopnosti aj gaučovú pohodu ako svoj osobný vklad do tejto akcie. Rovnako rýchlo sa ozvali ľudia, ktorí boli ochotní pomôcť materiálne.

    Dnes je naša spoločnosť už tak polarizovaná, že mám miestami dojem, že to už ani viac nejde. Každý má svoju pravdu a svoje argumenty a aj keď mnohí, vlastne väčšina, nie sú odborníci, aj tak sa oháňajú fragmentami z vedeckých štúdií a tieto interpretujú tak, ako sa im to hodí. Diskutujú vášnivo a často spôsobom, ktorý sa už ani diskusiou nazývať nedá. Prosím Vás, aby ste pri svojich prejavoch dbali na dve veci – počúvajte sa vzájomne a ostaňte k sebe navzájom slušní. Lebo všetci sme zapojení do pandémie covid, dnes už neexistuje nikto, kto by o sebe mohol vyhlásiť – „Mňa sa to netýka!“ Týka sa nás to všetkých.

    Masmediálna masáž, ktorá nám je dopriata, pripúšťa vyjadrovanie názorov spôsobom, ktorý ja s obľubou nazývam „suterén“. Obávam sa, že niektorí už prerazili dno :( Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre to, čo sa v poslednom období deje na sociálnych sieťach, neexistuje ospravedlnenie, ktoré by obhájilo medializované vulgarizmy z úst malých detí a neexistuje ospravedlnenie na žiadny s vulgárnych komentárov pod akýmkoľvek statusom. Ľudia už nenadávajú na „vinníkov“ už si nadávajú navzájom. Zloba nám vládne. Prosím Vás, aby ste sa k takýmto komentárom nedali vyprovokovať. Celý internet neovládnem, ale obecnú stránku áno. Týmto Vám oznamujem, že každý jeden komentár, ktorý obsahuje vulgarizmy mažem a autora automaticky blokujem. Stránka obce na sociálnej sieti bola zriadená ako ďalší s kanálov slúžiacich na informovanie občanov a túto a len túto úlohu bude plniť aj naďalej.

    Povinný a nepovinný test - karantenizovaný a nekarantenizovaný občan a jeho rodina. S vydaním tohto príspevku som čakala dosť dlho na to, aby sa kompetentní dohodli na jednotnom výklade. Špeciálne ma zaujíma výklad pre MŠ, nakoľko za jej prevádzku je obec (teda aj ja) zodpovedná. Otázok mám veľa, Vy podľa počtu telefonátov, ktoré denne mám tiež, odpovedí je tiež veľa, len to má jednu, dve chybičky – buď sa odpovede rôznia, podľa toho, kto odpovedá, alebo sa menia niekedy aj viackrát denne. Pre Vašu informovanosť odporúčam stránku https://www.somzodpovedny.sk/aktualne-informacie/ prípadne https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&id=250&layout=blog&Itemid=153 a stránky úradu vlády a jednotlivých ministerstiev. Snáď sa doberieme jasných a nemenných odpovedi na otázky: Môžem dať dieťa do MŠ, keď sa naša babka nebola testovať? Môžem ísť do práce, do obchodu a kaderníčke, keď sa moja mama, čo s nami býva v dome nedala testovať? Majú právo ma kontrolovať? Kto a kde? Atď atď ....

    Ľudia vraj stratili dôveru a vieru. Nie úplne, len tú k štátnej moci a k úradníkom. Chcem Vás ubezpečiť, že sa vo svojej terajšej práci denne usilujem robiť všetko možné (niekedy aj trošku nemožného) , aby ste boli spokojní. Dnes, v predvečer testovania Vás chcem ubezpečiť, že pre pokojný a čo možno najkomfortnejší priebeh testovania sme my, všetci zainteresovaní urobili úplné maximum. A budeme to robiť celý víkend. A ďalšie dni, tie obyčajné pracovné tu budeme znova a budeme pracovať pre Vás. Takto to naozaj je.

    Tak rada by som Vám napísala, ako testovanie bude prebiehať. Ale ...... s ohľadom na tempo, ktorým sa „všetko okolo testovania“ mení sa obávam, že ako doťuknem posledné písmenko, už to nebude aktuálna informácia. Vyjadrím sa aspoň k prípravám a PLÁNOVANÉMU priebehu:

    To, že máme dostatok dobrovoľníkov, aj to že im úprimne ďakujem som už písala v úvode, ale naozaj rada to zopakujem. Verejne sa komunikuje pochybnosť, či si nevyčerpáme ľudské zdroje a materiálne prostriedky v dôsledku toho, že budú použité pri testovaní. Myslí sa tým materiál – dezinfekcia na povrchy, na ruky, čistiace prostriedky s obsahom dezinfekčných látok, rukavice, rúška, respirátory a pod. Za našu obec môžem zodpovedne vyhlásiť, že zdroje, ktorými obec dopĺňa tie z MO SR (tie od armády) sme obstarali tento týždeň za účelom plošného testovania. To znamená, že sme nepoužili tie, ktoré prideľujeme pani učiteľkám, pani kuchárkam ani pani upratovačke. Všetci zamestnanci majú dostatok OOPP a takto to aj dúfam bude naďalej.

    Nakazenie sa v stane/v odbernom mieste – dennodenné otázky a výkriky, načo tam pôjdem, akurát sa tam nakazím. Noooo, že to nikto nevykrikuje pred ktorýmkoľvek obchodným reťazcom. Na testovanie sme mohli využiť aj materskú školu, úrad alebo šatne na ihrisku. Pre testovacie miesto boli a sú kritéria, ktoré musí spĺňať. Odberové miesto bolo riadne schválené po tom, ako si ho osobne zodpovední prehliadli. Odberový tím máme jeden, preto nebude možné odoberať vzorky z auta. Rovnako nie sú doposiaľ povolené mobilné odbery za účelom odoberania vzoriek v domácnosti. Personál je zaškolení a každý vie, čo má dodržiavať, o čo dbať. Každý v tíme má svoju úlohu a bude vykonávať len tú prácu, na ktorú je pridelený a pokiaľ túto prácu vykonávať z akéhokoľvek dôvodu nemôže, bude vystriedaný náhradníkom nie iným členom tímu aj za cenu, že na nejaký čas, nevyhnutný na striedanie odberovú činnosť prerušíme. Máme dosť rukavíc, rúšok, odevov aj dezinfekcie. A ak by Vás takéto vysvetlenie stále nepresvedčilo o tom, že odberné miesto nie je miestom nákazy, tak možno toto Vás presvedčí: každý jeden z nás sa v noci vrátime ku svojim rodinám, v mnohých prípadoch k rodinám s malým deťmi a seniormi.

    Ako sa budete správať pri celoplošnom testovaní, tak nám to pôjde od ruky. Pustiť starých, chorých, tehotné ženy a matky s deťmi dopredu považujem za bežnú slušnosť, to asi ani nemusí byť v žiadnych pokynoch pripomínané. Ak je plno, príďte znova, nikto to nemá tak ďaleko, aby sa nemohol vrátiť. Ak je prestávka na obed, doprajte nám ju, sme tiež len ľudia. Ak je prestávka na dezinfekciu, strpte ju. Toto testovanie je vládou často prirovnávané k voľbám. Ani počas volieb Vám neurčujeme časy, kedy máte prísť. Chodíte priebežne a my sa spoliehame, že aj teraz to nebude inak. Premýšľali sme, zvažovali sme, čo v podmienkach našej obce bude najlepšie či popisné čísla, alebo abeceda, nakoniec sme sa rozhodli nechať tomu voľný priebeh. Ak by sa to ukázalo ako menej vhodné, budeme Vás zvolávať rozhlasom. Veríme však tomu, čo už som napísala – sami budete chodiť priebežne, nie po veľkých skupinách, na každého sa rad dostane. Ak máte nejaký problém, zavolajte mi (0911 362 680), na fb to nevyriešite.

    Dovolím si povedať, že sme spravili všetko čo sme mohli a čo nám uložil UVZ a OS SR a aj to, že sme pripravení. Možno sme museli zapojiť viac fantázie a schopností, ale pripravili sme odberné miesto, ktoré spĺňa všetky požiadavky a na čo som mimoriadne pyšná, zostavili sme tím z domácich. Na každej pozícii bude Bierovčanka – Bierovčan vrátane náhradníkov. To píšem pre prípad, že by ste ich v tých odevoch a maskách nespoznali :)

    Ďakujem všetkým, ktorí situáciu berú vážne, ďakujem tým, ktorí dodržiavajú všetky pravidlá, ďakujem tým, ktorí sa správajú zodpovedne k sebe aj ku ostatným aj za tú cenu, že sú často nelichotivo označovaní zvieracím menom, ďakujem každému jednému, kto berie veci ako sú a nepridáva oleja do ohňa. Verím, že to spolu zvládneme. Aj testovanie, aj všetko ostatné.

  • Po boji je každý generál aneb Starostka informuje – po dlhej pauze ďalších 1359 slov

    Dovoľte mi prihovoriť sa Vám touto formou. V čase veľkého množstva informácií, ktorými nás zahŕňali a ešte stále zahŕňajú média sme sa v našej obci obmedzili na informovanie o mimoriadnej situácii na webovej stránke obce, na sociálnych sieťach a tiež vyhlasovaním v rozhlase v takom rozsahu, aby sme komunikovali len informácie, ktoré sa týkajú občanov našej obce. Nemalo zmysel opakovať to, čo už bolo oznámené v médiách a ani to nebolo v našich silách, nakoľko niektoré správy sa menili doslova niekoľkokrát denne. Zhrniem teda tie uplynulé mesiace, neľahké a výnimočné, lebo to čo sme zažili sa doteraz nikdy nestalo. Množia sa otázky, typu: “Čo tam na tom úrade robíte?“

    Aj tento raz, napriek enormnému úsiliu všetkých zamestnancov a poslancov sme boli vystavení kritike a tak by som vás rada poinformovala, čo tam teda okrem úradovania :) robíme .....

    Na začiatku sme čakali, že sa štát jasne vyjadrí, možno prostredníctvom okresných úradov, ktoré majú odbory krízového riadenia a hospodárskej mobilizácie SR, čo máme robiť. Sľuby, že sa o každého občana štát postará sa zmenili na pokyny – noste rúška, používajte dezinfekciu, zvýšte ochranu, zabezpečte to, ono, tamto a pokiaľ možno hneď a každý ako chcete, ako viete, no hlavne si to sami zabezpečte a zaplaťte. Každá obec, každé mesto robili ako vedeli, všetci robili po svojom. Niekde dobrovoľníčky šili rúška, niekde sa časom postrekovali chodníky a zástavky a niekde sa robili rôzne iné opatrenia. Neexistoval jednotný postup, neexistovali plány, nikto poriadne nevedel, čo treba robiť.

    Aj my, v našej obci sme robili, čo sme mohli a vedeli. Zvolali sme krízový štáb, dali sme do kopy hlavy aj financie a zabezpečili sme jedno rúško pre každého nášho občana. Žiadna sláva? Áno, ale treba mať na zreteli skutočnosť, že kým sme čakali, ako sa štát postará, tak rúška boli nedostatkovým tovarom, nemali ich ani zdravotníci a záchranári. V kontexte – nezohnateľné /drahé/nekvalitné/bez gumičiek - sa tie naše, ktoré sme zohnali, zdali ako poklad. Ako prvá pomoc splnili svoj účel. Na tomto mieste by som chcela poďakovať za každé milé slovo, za každé povzbudenie aj za každé ďakujem od Vás. Tiež sa chcem poďakovať za rúška, ktoré ste nám doniesli na úrad z vašich vlastných domácnosti, z vašej vlastnej výroby. Dali sme ich núdznym.

    Hneď, ako sa to dalo, zohnali sme dezinfekciu na ruky, ktorú sme dodali do oboch obchodov, ktoré v obci máme, aby sme zabezpečili minimálne šírenie nákazy. Myslím si, že vám všetkým veľmi pomohlo, že naše obchody v obci mohli byť naďalej otvorené, keď väčšina iných prevádzok bola zatvorená. Ďakujem obom majiteľom za ochotu doručovať nákup až k vám, do vašich domácnosti, ak ste o to požiadali. Obec s tým nemala žiadne starosti, toto sa vybavilo na úrovni obchod – zákazník. Tešila som sa a teším sa z vašej disciplinovanosti v nosení rúšok, v postupnom vstupovaní do obchodov a tiež v používaní dezinfekcie. V našej obci sa nemuseli riešiť konflikty alebo priestupky, v súvislosti s dodržiavaním opatrení, v súčinnosti s políciou.

    Seniorom sme rozdali ešte po jednom kuse rúška. Prečo len im, keď mali sedieť doma? Lebo úplne sedieť doma nemohli a mnohí si ich nevedeli zadovážiť – ani kúpiť, ani ušiť, keďže sa pohybovali len v našej obci a nenavštevovali lekárne, alebo iné obchody. Dnes je už situácia iná.

    V spolupráci s pánom farárom sme vyriešili aj dezinfekciu kostola, aby mohli byť za istých opatrení obnovené bohoslužby. Za to, ako funguje náš kostol je zodpovedný náš pán farár. Verím, že sme mu boli nápomocní, ako sme vedeli. Aj tu sa potvrdilo, že keď sa chce, všetko sa dá vyriešiť.

    K noseniu rúšok a dodržiavaniu iných pokynov, nariadení a odporúčaní - za mňa len toľko, že nemá význam, ak mi zatelefonujete alebo poviete, kto a kedy ich nemá alebo nemal na verejnosti, čo kedy kto porušil. Ktoré karantenizované dieťa lieta po dedine a pod. Všetci ste dospelí a nie je v mojej moci (a ani silách a ani by som to nikdy robiť nechcela) Vás kontrolovať alebo napomínať. Na to je tu polícia SR. Čo sa týka detí, mám za to, že každé Bierovské dieťa má rodičov, ktorí sú za to svoje dietko zodpovední. Partie pred zatvoreným pohostinstvom, ktoré si kúpili pivo, ba i niečo na dezinfekciu a cigaretky a robili si svoje slnečné párty v parku v čase, keď bolo miestne pohostinstvo zatvorené ja vyriešiť neviem. Opäť, toto je vec výhradne polície. Vec kontroly dodržania karantény je v kompetencii RUVZ a dodržiavanie PN alebo OČR zase SP.

    Ďalšou vecou, čo sme zabezpečili hneď po zatvorení škôl, bola pomoc žiakom a študentom v tlačení materiálov, zabezpečení prístupov na edupage a podobne. Vychádzali sme z toho, že každý nemá doma tlačiareň a chceli sme zamedziť tomu, aby naša študujúca mládež behala po dedine po spolužiakoch, lebo „Seď doma!“ znamená seď doma. Aj táto „služba“ stále funguje, kto potrebuje, vie kam sa má mailom ozvať, vytlačíme, namnožíme, a to nie len školákom J

    Každý, kto si zavolal na úrad (myslím tým pevnú linku) sa dovolal mne, starostke, nakoľko bola štátom vyhlásená mimoriadna situácia a mali sme povinnosť byť prístupní na telefónoch deň noc. Preto sme dali pevnú linku presmerovať na mobil. Tých telefonátov bolo dosť, možno až príliš a v podstate deň noc, piatok sviatok som sa Vám snažila odpovedať na všetko, čo ste si priali, až na pár maličkostí: neviem, či sa predávajú kuriatka, ani či pôjde autobus a ani prečo vaša doktorka nedvíha telefón. Ale všetko ostatné som sa snažila vybaviť k vašej spokojnosti. Pevná linka bola spustená – obnovená opäť v deň, kedy skončila mimoriadna situácia.

    Niektorí z Vás využili možnosť požiadať o vyzdvihnutie liekov a ich doručenie až domov. Zavolali ste si na úrad – teda mne, že potrebujete vyzdvihnúť lieky, a ja som vám ich doviezla. Vaše ďakujem potešilo, poznámočky, kde toľko som, už menej. Rada som to pre Vás robila.

    Doručovali sme aj obedy, v bezpečnom balení. Dôvodom na zmenu dodávateľa nebolo len hygienické balenie, ale aj cena za jeden obed. Dnes je obed v tej istej kvalite a gramáži o 1€ lacnejší. Jedlo objednávame na celý týždeň, a nie je možné si vyberať z viacerých jedál. Pokiaľ viem, žiadna z okolitých obci nezabezpečuje obedy s možnosťou výberu. Úrad nie je reštaurácia, kde si môžete objednať kedykoľvek čokoľvek. Na to sú iné podniky – donáškové služby a u nich si určite môžete vyberať, radi vás uspokoja. Obec zabezpečuje obedy ako sociálnu službu.

    A ako funguje úrad? Keby nebol covid, o období pred / po veľkonočných sviatkoch si postupne čerpáme „starú“ dovolenku. Nie naraz, ale pekne na striedačku. Ale chod úradu býva zabezpečený. Keďže covid bol, museli sme improvizovať a kým sme sa nedostali k informáciám, ako máme fungovať, v akých podmienkach a čo všetko musíme zabezpečiť, tak bol úrad zatvorený jeden týždeň, aj keď aj v tom čase sme stále fungovali na mailoch a telefónoch. Následne sme náš vstup do budovy – mini chodbičku - premenili na klientske centrum, aby sme splnili požiadavky na vašu i našu bezpečnosť. V tomto priestore sú červeným veľkým písmom napísané pokyny, čo má občan na úrade dodržiavať. Vstupovať po jednom, mať rúško, použiť dezinfekciu a vypísať čestné prehlásenie, že nemáte covid, podozrenie na covid alebo ste neboli s niekým, a niekde, kto ten covid má alebo kde ten covid je. Toto prehlásenie sa vypisovalo z nariadenia hygienikov, nie z našej roztopaše. Nebol to teda môj výmysel a aktuálne sa už nemusí vypisovať.

    Každý úrad sa zariadil ako vedel. Aj náš. Po celý čas sme vybavovali vaše podania, overovali podpisy, listiny, vydávali rybárske lístky (tých sme vydali rekordný počet), aj všemožné potvrdenia. Niekomu sa nepáčilo/nepáči, že nemôže ísť na úrad, ale ako inak máme zabezpečiť bezpečné prostredie? Takto a podobne to majú vyriešené aj iné úrady a inštitúcie. Je samozrejmé, že nie všetko sa dá vybaviť medzi dverami, v tom prípade sa na úrad dostanete s rúškom, s použitím dezinfekcie. Styk so stránkami sa v celej republike obmedzil na telefonovanie, mailovanie, a platby na účet. Ďakujem, že to chápete. Že dodržiavate nariadenia, ktoré my nevymýšľame. My ich dodržiavame s vami.

    Ako to bude ďalej? Nevieme. Každopádne stále sa snažíme sledovať a rešpektovať všetky nariadenia a odporúčania. A stále si myslím, že spolu to zvládneme .....

  • Cestou necestou aneb Starostka informuje – part 19. (xtý týždeň po... ďalších 575 slov)
    Táto téma sa týka úplne každého občana a zároveň, je taká, čo dedinu nerozdelí na dva alebo ešte horšie na viac táborov z dôvodu rôznosti názorov alebo náhľadov na tému. Za top tému považujem, a asi všetci budete súhlasiť, že to tak je, rekonštrukciu cesty I/9. A ani sa nebojím, že by to bola téma, ktorá dedinu rozdelí. Všetci sme asi za jedno, že cesta mala byť dávno opravená a aj zodratá a už sme mali pomaličky riešiť ďalšiu opravu. Nie jedno, nie dve stretnutia som k tomuto absolvovala spolu so svojimi kolegami. Už by som sa ani nedorátala, koľkokrát sme k tomuto žiadali, prosili, argumentovali. Prečo zrazu prechádzam do množného čísla? Tu je potrebné napísať, že tak ako v minulom funkčnom období, tak i v tomto, veľmi úzko a intenzívne spolupracujem s ostatnými richtármi z okolia. Verte, neverte, robíme všetko čo je možné a občas aj to nemožné, aby sme si vymohli vypočutie na miestach, kde by s tým niekto niečo mohol urobiť. Kedy sa konečne dočkáme opravy? Kedy už nebudú v ohrození chodci, cyklisti a aj náš majetok, teda? Cesta má veľa názvov – tankodrom, panelka, hrkotálka a podobne. Je predmetom diskusií na sociálnych sieťach, preslávila sa aj v zahraničí. Je to jednoznačne najhoršia cesta 1. triedy na Slovensku a možno aj v celej Európe. Aspoň tak hovoria šoféri. Aj keby som chcela žartovať na túto tému, už to nie je na mieste. Podarilo sa nám stretnúť sa na križovatke Trenčianska Turná – Trenčianske Stankovce so štátnou tajomníčkou ministerstva dopravy. Prečo na stretnutie neprišiel pán minister, ale poslal pani štátnu tajomníčku nie je vhodné komentovať. Ale nešlo len o formálne stretnutie, richtárov dotknutých obci, zástupcov VUC a ministerstva dopravy. Na tvári miesta a za hukotu kamiónov a ruchu premávky sme vysvetľovali, argumentovali a hlavne sme sa pýtali. Nebolo treba veľa vysvetľovania z našej strany, lebo zas a znova sa potvrdilo, že stačí raz vidieť ako ..... dozvedeli sme sa, že v rozpočte vlády sú na túto rekonštrukciu vyčlenené finančné prostriedky, čo je dobrá správa. Čo sa projektovej dokumentácie týka, opakovane boli niektorí starostovia označení ako „brzda projektu“. Je pravdou, že sme sa opakovane vyjadrovali k projektovej dokumentácii, ktorá neobsahovala to, čo od začiatku žiadame: v prípade našej obce napríklad spomalenie rýchlosti pri vstupoch do obce, alebo tak potrebné odbočovacie pruhy. Môžem vás ubezpečiť, že ani ja, ani iný starosta nemá žiadne prehnané nároky, žiadame LEN, aby sa zvýšila bezpečnosť VŠETKÝCH účastníkov premávky na tejto ceste, nie len motorizovaných, ale aj cyklistov a chodcov. Vieme, koľko v tomto úseku prejde nákladnej dopravy, ale tiež osobných áut smerujúcich na D1 alebo do CZ, dobre vieme, koľko chodcov, aj detí sa pohybuje v úseku Trenčianske Stankovce – Veľké Bierovce. Nie je možné, aby tento náš úsek bol bez označenia – obojstranného označenia pohybu chodcov. Toto nie je brzdenie projektu, toto je jedna z legitímnych požiadaviek. Nie je tiež možné, aby neboli vysporiadané pozemky pod cestou. To malo byť spravené už roky rokúce. Procesy predaja a vyvlastňovania sú určite brzdou projektu, ale prejsť nimi treba. Náš úrad v tejto veci poskytol maximálnu súčinnosť štátu. Faktom zatiaľ ostáva, že ešte nie je podaná žiadosť o stavebné povolenie. Nie je teda ani vydané. Bez stavebného povolenia sa stavať ako vieme nedá. Takže vieme, že opravy nezačnú na jar 2020. Taktiež vieme aj to, že nás čaká ďalšia sezóna na strašnej ceste. Kiež by už na nej nepribudol žiadny kríž.

  • Čo by ste pani chcela, ste na dedine aneb Starostka informuje – part 18. (osemnásty týždeň po... ďalších 920 slov)

    Keď v našej dedine stoja policajti pri kostole a kontrolujú bicyklistom prítomnosť alkoholu, je mi to ľúto. Zastavia sa, športovci naši, po výlete na jedno a kruto na to doplatia. Ja viem, bezpečnosť na cestách nadovšetko, zákony platia pre všetkých, padni komu padni, ... ale predsa.

    Nie raz som hliadku oslovila, aby bola v obci poskytnutá súčinnosť a majiteľov áut parkujúcich na hlavnej, alebo na verejnej zeleni, alebo priamo v križovatke, zo svojej pozície, upozornili a poučili, aby si parkovali svoje autá a autá svojich hostí vo dvore. Ich odpoveď ma prekvapila.

    A v čom je problém? Hlavne v tom, že premávka na hlavnej nie je plynulá, že s autami sa kľučkuje medzi zle parkujúcimi autami a jazdí sa po celom úseku hlavnej len stredom, aj keď je to jediná cesta, kde môžeme jazdiť plnohodnotne v oboch pruhoch bezpečne. Autobus stojí a čaká, alebo čakajú všetky ostatné autá, kým autobus prejde. To, že mi voláte jeden cez druhého, aby som s tým niečo urobila ma teší, najmä keď tam aj ja stojím za zaparkovaným autom a čakám, kým prejdete protiidúce auto alebo autobus.

    Aj zimná údržba na hlavnej vyzerala ako vyzerala, lebo autá zavadzali odhŕňaniu, čo má na starosti VUCka. A cestári nám nechali na spojnici hlavnej a 1/9 pekný darček = kopec snehu a ešte tam oklepali pol tony snehu z lyžice. Nech sa páči! Keď som zavolala na zimnú údržbu, ešte mi tam naložili, že odhŕňať nebudú úseky, kde nie je doriešené parkovanie.

    Osobitnou kapitolou je parkovanie tak, aby nikto nevedel na tých našich miestnych komunikáciách ani vyparkovať, lebo oproti brány mu stojí sused alebo jeho návšteva. Čo už. Aj toto sú ranné radosti. Inak všimla som si, že ste k sebe fakt slušní a netrúbite, ako sa to robí v meste, kým si sused preparkuje. Pekne si idete k nemu zazvoniť a slušne poprosíte, nech ide ďalej. Toto je naozaj pekné.

    Ale za úplný vrchol všetkého považujem parkovanie na obecnej zeleni. V niektorých úsekoch je tráva pred plotmi taká zničená, s vyjazdenými koľajami, až je na to smutný pohľad. Takúto dedinu chceme? A aby som nezabudla, slovo parkovať nie je od slova park! Ďakujem, že to chápete. V parku sa parkovať nesmie nikde na svete, ani v našej obci nie.

    V okolitých dedinách je to celkom tak isto. Kolegovia starostovia a nie len jeden/dvaja, ale všetci, majú tieto isté starosti. Jeden richtár dokola, v každých novinách prosí a upozorňuje, Druhý už sa ani neunúva 100x to opakovať, a do novín prevzal článok zo od toho prvého. Tretí, štvrtý a piaty už nepíšu ani oznamy, ani články, vôbec to už neriešia, rovno volajú policajtov.

    Takže, ak ste naučení skočiť do auta a štartovať, priamo z chodníka, či krajnice, alebo z trávičky, začnite si radšej privykať na otváranie bráničky, lebo toto nesprávne státie Vám pôjde do peňazí.

    Skupina starostov (vrátane mňa) požiadala PZ SR o súčinnosť pri riešení problému s parkovaním v obciach plošne.

    Zacitujem, čo sa píše vo vyhláške: „..... podľa § 25 ods. 1 zákona o cestnej premávke Vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2 (ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím. V zóne s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a v zóne s plateným alebo regulovaným státím je však na chodníku povolené zastavenie alebo státie bicykla a motocykla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.). Rovnako nie je možné zastaviť a stáť na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.

    Ak neporušíte tieto dve ustanovenia, teda nebudete ohrozovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a parkovať na chodníku v súlade s vyššie uvedeným ustanovením, potom by v takomto parkovaní nemal byť problém. Zároveň však nesmiete stáť na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni. Je to jednoduché. Ale: v obci nie je jeden jediný chodník, na ktorom, keď zaparkujete auto, ostane z neho voľných jeden a pol metra. V obci nie je asi žiadny chodník v celkovej šírke jeden a pol metra.

    Cesty: ......zákon určuje, že vodič môže s vozidlom zostať stáť na obojsmernej ceste (i s využitím krajnice) len ak medzi jeho vozidlom a vzdialenou stranou cesty zostane voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy (spolu teda 6 m). V ustanovení § 25 zákona o cestnej premávke sa ďalej uvádza, že vodič nesmie zastaviť a stáť, okrem iného, pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty, na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov...

    Takže, keď to zhrnieme, ak Vy, s Vaším vozidlom správne parkujete na ceste a nestojíte pritom pred vjazdom (výjazdom) z dvora suseda, neporušujete žiadny predpis, ak ostane 2x3m šírky v dvoch jazdných pruhoch a jeden a pol metra voľne priechodného chodníka, ak nestojíte na verejnej zeleni, je to v poriadku.

    Vážení občania, motoristi, v Bierovciach a okolitých dedinách sa buď bude stáť a parkovať ako je dané vyhláškou, netreba na to osobitné značenie ani zvislé (značky), ani vodorovné (čiary), alebo Vás státie vyjde drahšie ako v starom meste v BA. Verím, že celej veci rozumiete a budete sa usilovať o dobré spolunažívanie, vrátane neobmedzovania cestnej premávky alebo ničenia verejnej zelene.

  • Kto dvíha, nehádže aneb Starostka informuje – part 17. (sedemnásty týždeň po... ďalších 741 slov)

    Sociálne siete sú zavalené rôznymi výzvami. Niekto vymyslí „srandu“, video s popisom dá na svoj panel a už sa to šíri ako mor. Raz je to výzva – oblej sa vedrom studenej vody, inokedy odfoť sa ako spíš (stále neviem, ako to tie decká robia, ja keď spím, fakt sa neviem odfotiť), alebo ukáž sa bez makeupu .... a vždy treba nominovať človeka, ktorý má vo výzve pokračovať. Viac menej ide o prvoplánovú zábavu, niekedy s charitatívnym podtextom, ale nie vždy je to komu tomu po chuti.

    Nedávno som zaznamenala vlnu fotiek, ktoré ma naozaj zaujali aj svojou podstatou, aj prevedením. Ide o výzvu, pri ktorej sa osoba odfotí v prostredí zahádzanom odpadom a na druhej foto je osoba v prostredí bez odpadu, s vrecami plnými toho neporiadku. Znova módny hit sociálnych sietí. Kým, ale v tých vyššie uvedených prípadoch zväčša len pokrútim hlavou, v tomto prípade som to hodnotila ako vynikajúcu iniciatívu. Je z nej prospech nie len pre prírodu, ale aj pre nás všetkých. Naozaj si nechcem ani predstaviť, ako v budúcnosti žijem na kope odpadu. A presne tam to asi celé speje. Ak sa niečo rýchlo nezmení. Ak sa nezačneme všetci správať zodpovedne. Nie len v separovaní a postupnom čistení svojho okolia, ale aj v tom, koľko odpadu vyprodukujeme. Čoraz populárnejšie je nakupovať bezobalovo. Alebo nakupovať výrobky z recyklovaného odpadu .... ciest je veľa, je len na každom človeku, ktorou sa vydá do svojej „čistejšej budúcnosti“.

    Niekde som čítala, že deti milénia zachránia našu planétu pred ekologickou katastrofou. Asi to bude tak. Asi najznámejší je príklad Grety Thunbergovej, ktorá sa stala známou po celom svete. Miesto toho, aby chodila do školy, chodila protestovať pred Švédsky parlament, lebo si myslela, že vláda prenáša ekologické problémy na jej generáciu a prišlo jej to nefér. Inšpirovala tak deti a mládež po celom svete. Nemyslím si, že by deti mali demonštrovať pred parlamentom, myslím, že úplne postačí, ako na to poukázala Gerta a zahltila svojím postojom svetové médiá. Svoju misiu tak splnila. Naše deti môžu pokojne sedieť v školách.

    Neviem, čo inšpirovalo malých a mladých Bierovčanov, či výzvy na sociálnych sieťach, alebo Greta, alebo niečo celkom iné. Každopádne, aj v našej obci sa niečo pohlo. Pohli sa deti, mládež a ich rodičia, a sami si zorganizovali brigádu. Vyčistili park od odpadu – všade, v každom kríku boli papieriky od keksov, chipsov a iných dobrôt, ktoré vyzbierali. Z neba tam tie obaly nespadli. Niekto ich tam vyhodil.

    Mini brigádnici s vlastným náradím vyhrabali trávnik, pozametali okraj cesty okolo parku a povynášali konáriky polámané vetrom, alebo ich kamošmi, čo sa večne liepajú po stromoch.

    Okoloidúci ľudia, aj keď mierne popŕchalo sa k mini brigádnikom a ich rodičom pripojili spontánne. Pred dvomi týždňami sa urobilo v našom parku a na ceste okolo neho veľa.

    Po dvoch týždňoch sa v sobotu brigáda zopakovala a v prácach sa pokračovalo. Deti, pracovali o sto šesť a náhodný okoloidúci, ktorých slniečko pozvalo na prechádzku sa pekne pridali. Sám človek nezvládne veľa, ale spoločnými silami je výsledok vidieť hneď. Túto brigádu sme propagovali na webe, FB, na výveskách aj sme vyhlasovali oznam o brigáde v miestnom rozhlase.

    Brigády majú v našej obci dlhoročnú tradíciu. Nebyť našich usilovných Bieročanov, nebolo by u nás skoro nič. Brigádovali vždy, keď chceli niečo v obci mať, čo by slúžilo všetkým. Či už plyn, alebo obecný úrad, školu, faru, škôlku, dom smútku, kultúrny dom, futbalové ihrisko. V minulosti sa tiež brigádovalo v parku, vysádzala sa zeleň, ruže, osádzali lavičky. Boli také časy a boli takí pracovití ľudia.

    A dnes, dnes je všetko trochu inak. Ale šikovní Bierovčania, ktorým záleží na tom, ako naša obec vypadá sú tu stále. Myšlienka zapojiť do brigád deti sa zdá byť veľmi účinná. Zrazu je papierikov v parku menej. Keď deti vystúpia z autobusu, jeden napomenie druhého: „Dvihni si to, inak to budem v sobotu dvíhať ja!“ Postupne, po malých krokoch sa dopracujeme k čistej dedine a budeme čistiť aj jej širšie okolie. Po neporiadnikoch, po ktorých ostáva odpad v kríkoch, pri vode, aj v priekope. Bude to tu u nás presne také, ako si to spravíme. A v poslednom čase si to prostredie robíme spolu pekné. Dúfam, že o pár týždňov vyhlásime ďalšiu brigádu a podarí sa nám vyčistiť ďalšiu časť dediny. Dúfam, že sa k nám pridá viac a viac ľudí. A najviac dúfam, že sa bude viac zdvíhať ako odhadzovať. Lebo kto dvíha, nehádže :)

  • Včera v ranných hodinách bola na obec Veľké Bierovce nahlásená údajná streľba na psa. Obec bezodkladne poskytla maximálnu súčinnosť nahlasovateľovi/majiteľovi psa ako aj vyšetrujúcim policajtom privolaným obcou. Z dostupných zdrojov obec zistila, že sa zatiaľ bezpochyby nepotvrdilo, že poranenie psa bolo spôsobené strelnou zbraňou. Vec je momentálne predmetom vyšetrovania príslušným oddelením policajného zboru v Trenčíne. Obec v uvedenej veci nevydala žiadne iné stanovisko pre médiá, okrem tejto tlačovej správy.
  • Internetom letí zvesť, nedajme sa odpadom zjesť aneb Starostka informuje – part 16. (šestnásty týždeň po... ďalších 551 slov)

    Keď som nastúpila do funkcie, v obci sme mali 4 kontajnery na plasty a 2 na sklo. Permanentne plné. Ľudia, ktorí chceli separovať sa snažili a vozili svoj odseparovaný odpad kam sa dalo. Do práce, k rodine v meste, kde takýchto kontajnerov bolo viac. Ani umiestnenie kontajnerov nebolo veľmi vhodné, za kostolom, pred KD alebo ľuďom pred domom. Stále okolo nich bol neporiadok. Každý rok sa niečo menilo v zákone o odpadoch, stále sme bojovali o väčší počet nádob na odpady a stále ich máme málo a plné. Je na mne, aby som zabezpečila tieto nádoby a počty vývozov. Po malých krôčikoch sa tento stav zlepšuje. Vytvorili sme zberné miesto, kde sa dajú odpady vyniesť. Tu ale vzniká velikánsky problém. Niektorí ľudia stále nechápu, (alebo chápu, ale tak neurobia) že:

    • odpad treba postláčať, aby sa v kontajneroch nevozil vzduch, ale skutočne odpad. Plastové fľaše treba postláčať, kartónové škatule potrhať, plechovky postláčať, nábytok rozobrať, atď, atď.....
    • plechovky od farby nepatria do kovov, že diaľkový ovládač nepatrí do plastov, že kosačky, televízna obrazovka alebo kočík nepatria celkom nikam, do žiadneho farebného kontajnera!
    • ak sú nádoby plné, treba počkať na ich vývoz, nie hádzať odpad kade tade.
    • sú odpady, ktoré nepatria do kontajnerov vôbec, a nikdy ich obec nezbierala, napr. PNEUMATIKY. A tých je tam navláčených naozaj dosť.
    • niektoré odpady, ako zajačie a prasacie uši a črevá a iný odpad sem rozhodne NEPATRIA vôbec!

    Nakoľko sa nám každodenne opakujú problémy s odpadom, aké popisujem vyššie, inštalovali sme na zberný dvor kameru. Samozrejme v súlade s platnou legislatívou. Kamera nám neodstráni „neporiadok“, ale možno vzbudí nejakú bázeň u tých, ktorých sa to týka.

    Na bráne zberného miesta, na výveskách aj na webe je presne napísané, kedy sú plánované vývozy, čo a kam sa môže dať. Takže nemá veľmi zmysel to znovu a znovu písať. Veľkoobjemové kontajnery Vám boli kedysi k dispozícii 2x ročne – pred Veľkou nocou a tiež pred hodmi. Dnes sú k dispozícii nonstop. Nonstop sú plné. Nonstop ich vyvážame, ale za to obec platí. Obec sme my všetci, takže ak sa opäť o rok zvýši poplatok za komunál, bude to pre toto:

    Odpad Odpad


    To, že za separáty obec neplatí, je dobrá správa. Ale, za veľkoobjemový komunálny odpad, ktorý sa dáva do veľkoobjemových kontajnerov obec platí, a veľa a často. Na toto sa musíme všetci poskladať. Či tam odpad nosíte, alebo nie. Či ste starí, alebo mladí. Či ste poriadny a gauč rozoberiete, alebo či ste neporiadny a nahádžete tam hocičo. Platby za nadrozmerné kontajnery sa započítavajú do poplatku za komunálny odpad a teda sa rozpočítajú na každého občana. Že to nie je fér? Ale ja zákony nevymýšľam, ja podľa nich robím.

    Verím, že všetci poctivci, ktorí odpad separujú, ho budú separovať viac a viac, ako od nás štát očakáva. Verím, že sa k nim pridajú ďalší a ďalší. Verím, že v kontajneroch bude len to, čo v nich má byť a okolo nich nebude nič. Verím, že sa prestane vyvážať odpad okolo Váhu, pod most a kde kade po chotári. Verím, že sa nám podarí vyjednať toľko nádob, koľko naozaj potrebujem a takých, ktoré potrebujeme. Verím, že chceme a budem bývať v peknom, čistom a zdravom prostredí. Verím.

  • Vo dne svetlo, v noci tma aneb Starostka informuje – part 15. (pätnásty týždeň po... ďalších 359 slov)

    Výpadky osvetlenia, ste mi nahlasovali osobne aj telefonicky, za čo som Vám nesmierne vďačná. Je pekné, že Vám niektorým záleží na tom, aby sme nevypálili svetlá, nemíňali elektriku a mali všetko na poriadku. Zo stanoviska správcu VO sú zrejmé najmä tieto skutočnosti:

    • Spoločnosť SE Predaj spravuje a udržiava výhradne svietiace telesá
    • VO v našej obci nefunguje správne
    • Na základe obhliadok zo strany dozorujúcej firmy vieme, že modernizácia VO prebehla takým spôsobom, že sa vymenili len svietidlá a rozvádzač ešte v r. 2014. Už aj vtedy zástupca SE Predaj vysvetľoval, že by bolo dobré vymeniť staré neizolované vzdušné vedenie VO za nové izolované vedenie. Časom sa staré neizolované vedenie napína a vznikajú na ňom veľké previsy, ktoré spôsobujú, že aj pri slabšom vetre sa vzdušné vedenia verejného osvetlenia rozhúpe a buď sa zlepí s iným vedením alebo sa celé obmotá.
    • Ak cez deň svieti verejné osvetlenie a prepínač v RVO skrini je nastavený na automat, tak bude svietiť celá vetva verejného osvetlenia, kde sa daný neizolovaný vodič dotýka iných rozvodov. V rozvodnej skrine sa zapne večer stykač a vzniká prepätie, takže nesvietime, lebo sa vyhodí istič ....

    a tak ďalej, a tak ďalej .... teda cez deň svetlo, v noci tma. Ak si ale dobre pamätám, pri vetre bola vždy v dedine tma. A nie len v našej. Aj v okolitých dedinách.

    Teraz ale máme problém aj cez deň. Nedá a to VO vypnúť. Ani ručne, ani inak. Tento mesiac budeme mať zastupiteľstvo a naši poslanci budú musieť vymyslieť, čo s tým VO spravíme. Na všetko treba peniaze, a zároveň sa veci nedajú robiť len tak. Treba pri všetkom dodržiavať zákony a nariadenia. Dodržať verejné obstarávanie, zásady hospodárenia, normy, na všetko vytvoriť „dobré papiere“, aby sme ani do budúcna nemali problémy. Jedna vec je teda zabezpečiť financie, druhá vec je „opraviť“ VO a tretia je dodržať všetko, čo sa vzťahuje na majetok obce, koncesiu a pod. Verím, že sa nám podarí dať veci do poriadku a ďalej nám bude VO slúžiť ako má – v noci svietiť, cez deň nie.

  • Zmluvy, zmluvičky aneb Starostka informuje – part 14. (štrnásty týždeň po... ďalších 374 slov)

    Vážení občania, ak ste dostali do schránky veľkú obálku so zmluvami od Slovenskej správy ciest, ide o toto:

    Tieto slová ste nedávno čítali. A zase sa k tomu vraciam, lebo zase máte také obálky od pani poštárky. Už som počula verziu, že je to druhá vlna. Môže byť, ale čítajte pozorne. Ide o zmluvy NÁJOMNÉ, teda ide o odplatný dočasný záber.

    Vysvetlím: na opravu cesty treba, aby niektoré stroje išli aj pozdĺž cesty, tesne vedľa nej a to musia vlastníci jednotlivých parciel (aj obec) strpieť. Samozrejme sa realizátor diela nebude po úrodnej pôde haj buj rozťahovať, ale pôjde tesne po pri existujúcej ceste.

    Nájomné zmluvy treba podpísať a podpisy overiť, čo môžete opäť vybaviť u nás na úrade, alebo na ktorejkoľvek matrike či u notára. Zmluvy môžete nechať u nás na úrade, odpošleme ich spolu.

    SSC stále vysporadúva pod cestou I/9 pozemky tam, kde doposiaľ neboli vysporiadané, za účelom prípravy podkladov k stavebnému povoleniu. Ak ste si podpis zmluvy – tej čo prišla pred niekoľkými dňami, týždňami, teda tie Kúpnopredajné rozmysleli, a myslíte si, že už je neskoro, môžete ich ešte u nás vybaviť. Doniesť, podpísať, overiť, aj tie ešte pošleme.

    Celý náhľad budúceho dočasného záberu trasy a znalecký posudok k stanoveniu hodnoty za ročný prenájom týchto parciel si môžete pozrieť tiež u nás na úrade.

    V prípade, že nie ste spokojní z obsahom zmlúv, alebo nesúhlasíte s cenou za záber, a pod., obracajte sa priamo na SSC. Je mojou povinnosťou Vás upozorniť, že tieto zmluvy nemusíte podpísať. Nehrozí Vám za ich nepodpísanie žiadny postih, ale samozrejme potom príde k záberu aj tak za v zmluvách uvedenú úhradu.

    Obec poskytuje SSC súčinnosť v rozsahu: vysvetlíme, poradíme, overíme, zabalíme, odošleme.

    Stále platí, že po dohode overujeme aj v domácnosti pri lôžku, pokiaľ je občan na takýto prístup odkázaný. Takéto overovanie si treba dohodnúť s pracovníčkami úradu na telefónnom čísle 032/649 63 30. Ku každému overovaniu podpisu alebo dokumentu musíte bezpodmienečne predložiť občiansky preukaz, aj keď Vás pracovníčka pozná, nakoľko sa do overovacej knihy zapisuje č. OP, ktorým sa žiadateľ o overenie preukazuje pri overovaní. Rovnako sa pri overovaní kontroluje aj to, či máte OP stále platný. Čo sa musí, to sa musí :)

  • Zdravie nadovšetko a dobré vzťahy zvlášť aneb Starostka informuje – part 13. (trinásty týždeň po... ďalších 410 slov)

    Vážení rodičia, chrípka sa môže chytiť aj Vašich detí. Prosím zvážte, či Vaše dieťatko môže ísť medzi zdravé deti, lebo:

    Pani učiteľky aj ostatné zamestnankyne dbajú o to, aby boli zdravé, inak sú na PNke. Až úplne doliečené sa vracajú na pracovisko, nakoľko práca v kolektíve, zvlášť v kolektíve detí je aj o zodpovednosti voči tým deťom.

    Deti, ktoré sú choré treba nechať doma vyležať. Viem, že je to bez babičiek ťažké, ale berte, prosím, ohľad na ostatné zdravé deti a zamestnankyne našej škôlky.

    Pokiaľ Vy sami máte zdravotné problémy typu kašlíček - soplíček, nevstupujte do MŠ. Pošlite pre dieťa zdravého príbuzného, alebo sa dohodnite v MŠ telefonicky, aby Vám dieťatko obliekli a pripravili na odchod domov a prevezmete si ho pri prvých vstupných dverách MŠ. Takto sa dá veľmi jednoducho zabrániť šíreniu respiračných chorôb.

    V našej škôlke sme spravili mnohé opatrenia, aby sme zabezpečili bezkontaminované prostredie pre Vaše deti. Všetky opatrenia sú v súlade s predpismi a nariadeniami vzťahujúcimi sa na školské zariadenie. Naša MŠ ničím nezaostáva, ani ohľadom hygieny, za inými školskými zariadeniami.

    V tomto prípade je veľkou výhodou, že naša škôlka je malá. V malej škôlke sa dá lepšie zabezpečiť dezinfekcia a iné opatrenia zabezpečujúce bezinfekčné prostredie. Aj vďaka pracovitosti a poctivosti vo výkonoch našich zamestnankýň (pedagogických aj nepedagogických) sa zatiaľ chorobnosť neprejavila tak dôrazne, ako v iných školských zariadeniach v okolí, z ktorých sú už od minulého týždňa mnohé zatvorené práve z dôvodu vysokej chorobnosti. Minulý týždeň bolo v škôlke v pondelok 27 detí, v utorok, v stredu, a vo štvrtok 31 detí, a v piatok 28 detí z možných 38, čo je v čase extrémnej chorobnosti naozaj veľmi dobrá dochádzka.

    Trendy a opatrenia, ktoré sme nastavili v MŠ sa dlhodobo ukazujú ako veľmi účinné. Stačí pravidlá dodržiavať. Preto Vás, milí rodičia prosím:

    • Noste deti do našej MŠ zdravé
    • Nepresviedčajte pani učiteľky, že jedno kýchnutie nie je dôvod ostať doma. Pani učiteľky denne robia ranný monitor, a oni, len oni rozhodujú, či dieťa príjmu do triedy, alebo nie
    • Do škôlky noste deti po chorobe úplne doliečené
    • Do škôlky nevstupujte, pokiaľ nie ste zdraví

    Viem, že deti do škôlky chodia radi a Vy ste spokojní, že sa o Vaše deti staráme profesionálne, zodpovedne, s úctou a aj láskou. Preto aj v čase chrípok a iných respiračných chorôb robme všetko pre to, aby naša škôlka bola bezpečným prostredím pre Vaše deti.

  • Mäso, mäsíčko aneb Starostka informuje – part 12. (dvanásty týždeň po... ďalších 249 slov)

    Tento týždeň valcuje média správa o NEkvalite a NEzdavosti mäsa, ktoré sa údajne vyskytlo aj na Slovensku. Už kolujú v mediálnych kanáloch a na sociálnych sieťach aj konkrétne predajné prevádzky a mäso spracujúce podniky, v ktorých sa údajne toto kontaminované mäso z Poľska vyskytlo.

    Konkrétne v našej MŠ sa varilo naposledy hovädzie mäso 09.01.2019. Doklady k mäsu preukazovali pôvod mäsa:

    • Zviera narodené a vychované na Slovensku
    • Zviera zabité a rozbité na slovenskom bitúnku
    • Mäso dodané v celku
    • A iné kontrolované údaje

    Do našej škôlky sa VŽDY objednáva výhradne hovädzie mäso, (a nie len hovädzie mäso), ktoré má certifikovaný, len a len slovenský pôvod a certifikáty pôvodu vždy pri dodávke kontrolujú pracovníčky ŠJ.

    Nakupujeme výhradne mäso v celku, konkrétne - hovädzie zadné. NIKDY nie orez, mäso pokrájané alebo mleté.

    S okamžitou platnosťou až do odvolania sú pozastavené dodávky hovädzieho mäsa nie len do našej MŠ.

    V našej MŠ, presne podľa nariadení a predpisov, každý deň odoberáme vzorky z podávanej stravy a doposiaľ NIKDY nebola žiadna vzorka vyhodnotená ako kontaminovaná akýmkoľvek spôsobom. V našej škôlke sa varí zdravo, chutne a bezpečne, z preverených potravín.

    Prajem Vám, aby ste si vybrali vždy len zdravé potraviny a tiež, aby ste si vybrali vždy relevantné a pravdivé informácie. Snažím sa Vám ich aj dnes sprostredkovať.

    Je na mieste dať priestor aj dotknutej spoločnosti, ktorá dodáva mäso do školských jedálni v našom regióne, teda aj do našej MŠ:

  • I/9 naša hrkotálka aneb Starostka informuje – part 11. (jedenásty týždeň po... ďalších 302 slov)

    Vážení občania, ak ste dostali do schránky veľkú obálku so zmluvami od Slovenskej správy ciest, ide o toto:

    SSC vysporadúva pod cestou I/9 pozemky tam, kde doposiaľ neboli vysporiadané, za účelom prípravy podkladov k stavebnému povoleniu.

    Cesta I/9 sa má opravovať v úseku od mosta pri Dalitranse po začiatok Mníchovej Lehoty. Viete ktorá cesta. Tá najhoršia, samá jama. Hrkotálka naša každodenná.

    Zmluvy Vám prišli v 4 vyhotoveniach. Je potrebné ich do 15 dní od prevzatia podpísať, a podpisy dať overiť napríklad u nás na obecnom úrade, alebo na ktorejkoľvek matrike alebo u notárov. Pozor, cena za overenie sa môže líšiť.

    Tri zmluvy treba poslať späť na SSC. Ak overujete u nás na úrade, môžete nechať zmluvy u nás na úrade, my ich pošleme hromadne.

    Celý záber vykupovanej trasy a znalecký posudok k stanoveniu hodnoty vykupovaných parciel si môžete pozrieť tiež u nás na úrade.

    V prípade, že nie ste spokojní z obsahom zmlúv, alebo nesúhlasíte s cenou za výkup, a pod., obracajte sa priamo na SSC. Je mojou povinnosťou Vás upozorniť, že tieto zmluvy nemusíte podpísať. Nehrozí Vám za ich nepodpísanie žiadny postih, ale samozrejme potom príde k vyvlastneniu za v zmluvách uvedenú úhradu.

    Obec poskytuje SSC súčinnosť v rozsahu: vysvetlíme, poradíme, overíme, zabalíme, odošleme.

    Stále platí, že po dohode overujeme aj v domácnosti pri lôžku, pokiaľ je občan na takýto prístup odkázaný. Takéto overovanie si treba dohodnúť s pracovníčkami úradu na telefónnom čísle 032/649 63 30. Ku každému overovaniu podpisu alebo dokumentu musíte bezpodmienečne predložiť občiansky preukaz, aj keď Vás pracovníčka pozná, nakoľko sa do overovacej knihy zapisuje č. OP, ktorým sa žiadateľ o overenie preukazuje pri overovaní. Rovnako sa pri overovaní kontroluje aj to, či máte OP stále platný. Čo sa musí, to sa musí :)

  • Obedy nie len pre seniorov aneb Starostka informuje – part 10. (desiaty týždeň po... ďalších 733 slov)

    V našej obci poskytujeme seniorom obedy. Vraj je to tak od nepamäti. Je to veľmi dobrá služba. Z rôznych dôvodov. O tom sa netreba rozpisovať.

    To, o čom sa treba rozpisovať je príspevok obce, ktorým obec dopláca na každý. Aby sme tomu rozumeli, cena obeda sa teda skladá z týchto položiek:

    1. Suma, ktorú zaplatí občan = 3,50
    2. Suma, ktorú zaplatí obec = 0,40
    Spolu 3,90 za jeden obed

    Podľa VZN upravuje tento príspevok obce. Tak ako sa zvyšujú obedy sme zvyšovali aj príspevok obce. To znamená že poslanci odsúhlasovali v minulosti, koľko bude obec prispievať na obedy. Naposledy o tomto hlasovali minulý rok v decembri.

    Čo to teda v praxi znamená? Jedna vec je KTO môže brať obedy - Obedy nie sú len pre seniorov, ale aj osoby na túto službu dočasne odkázane. Ak si šuhaj zlomil nohu a ostane pár dní doma, kým začne opäť chodiť do školy, rodičia môžu zbehnúť na úrad a obedy šuhajovi objednať. Viem, že šuhaj by sa viac potešil hamburgerom alebo by si dal pizzu. Rozumiem tomu, ale túto službu zatiaľ neposkytujeme J .... Alebo ak je niekto na PNke a hodili by sa mu obedy, tiež nie je problém. Viac príkladov nebudem uvádzať, podľa potreby sa informujte na úrade. Všeobecne je to teda každý občan - poberateľ starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo občan – osoba z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu odkázaná na sociálnu službu.

    Druhou ale dôležitou vecou je, KOMU obec prispieva na obedy – je to podľa “zákona o soc. službách“. Znamená to, že nie starostka alebo referentka rozhodujú o tom, kto má/nemá nárok na príspevok obce vo výške 0,40 EUR za každý obed, ale je to určené zákonom – ak osoba, ktorej je priznaná soc. služba nedosahuje výšku 1,4 násobku životného minima. Do posudzovaného príjmu sa započítavajú všetky príjmy zo závislej činnosti.

    S každým poberateľom alebo potenciálnym poberateľom si osobne sadnem, vysvetlím, pomôžem vyplniť čo treba. Ale dni utekajú, nenechávajte si to, prosím, na poslednú chvíľu.

    Príďte sa na úrad informovať, či máte alebo nemáte nárok na príspevok obce. Zoberte so sebou rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku alebo iné doklady preukazujúce Vaše príjmy.

    Veľmi dobrá pomôcka na určenie životného minima a spôsob jeho posudzovania je tu: https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/hmotna-nudza/zivotne-minimum/vyska-zivotneho-minima-od-1-jula-2018.html


    Výška životného minima od 1. júla 2018

    K 1. júlu 2018 boli ustanovené sumy životného minima Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 196/2018 Z. z. Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú, sa považuje suma alebo úhrn súm:

    • 205,07 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu ,
    • 143,06 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
    • 93,61 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.


    Výpočet súm životného minima v modelových situáciách:

    Jednotlivec
    Životné minimum jednotlivca, t. j. plnoletej fyzickej osoby, predstavuje sumu 205,07 € mesačne.

    Jednotlivec s nezaopatreným dieťaťom
    Životné minimum jednotlivca, t. j. plnoletej fyzickej osoby, s jedným nezaopatreným dieťaťom sa vypočíta nasledovne, 205,07 € + 93,61 € = 298,68 € a predstavuje sumu 298,68 € mesačne.

    Jednotlivec so zaopatreným neplnoletým dieťaťom
    Životné minimum jednotlivca, t. j. plnoletej fyzickej osoby, s jedným zaopatreným neplnoletým dieťaťom (dieťa do 18 rokov veku) sa vypočíta nasledovne,
    205,07 € + 93,61 € = 298,68 € a predstavuje sumu 298,68 € mesačne.


    Dvojica bez detí

    Životné minimum dvojice bez detí sa vypočíta nasledovne,
    205,07 € + 143,06 € = 348,13 € a predstavuje sumu 348,13 € mesačne.


    Dvojica s jedným nezaopatreným dieťaťom

    Životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom sa vypočíta nasledovne,
    205,07 € + 143,06 € + 93,61 € = 441,74 € a predstavuje sumu 441,74 € mesačne.


    Dvojica s tromi nezaopatrenými deťmi

    Životné minimum dvojice s tromi nezaopatrenými deťmi sa vypočíta nasledovne,
    205,07 € + 143,06 € + 93,61 € + 93,61 € + 93,61 € = 628,96 € a predstavuje sumu 628,96 € mesačne.


    Dvojica s jedným zaopatreným neplnoletým dieťaťom a jedným nezaopatreným dieťaťom

    Životné minimum dvojice s jedným zaopatreným neplnoletým dieťaťom (dieťa do 18 rokov veku) a jedným nezaopatreným dieťaťom sa vypočíta nasledovne,
    205,07 € + 143,06 € + 93,61 € + 93,61 € = 535,35 € a predstavuje sumu 535,35 € mesačne.


    Verím, že to pochopíte správne. Nie je teda pravda, že obedy nechceme dávať. Len nie každý môže mať obed s príspevkom obce. Ak práve idete obedovať, prajem Vám dobrú chuť.

  • Psi, vlci, vtáci, býci aneb Starostka informuje – part 9. (deviaty týždeň po... ďalších 758 slov)


    Zákon o veterinárnej starostlivosti hovorí o.i. aj to, že vlastník psa alebo psov má povinnosť podľa §19, ods. 9 zákona č. 39/2007 Z.z. zabezpečiť trvalé označenie psa chovaného na území Slovenskej republiky transpordérom. To je ten čip pod kožou psa, podľa ktorého sa dá veľmi jednoducho psík identifikovať. Čo je, ale oveľa lepšie, dá sa identifikovať aj jeho majiteľ.


    Nebudem Vás ďalej unavovať paragrafmi a citáciami zákonov, ale napíšem niekoľko praktických rád:

    • Ak sa havkáč narodil do minulého leta, teda presne do konca prázdnin (31.08.2018) musíte si ho dať začipovať do 31.10.2019, teda tento rok do dušičiek.
    • Ak sa havkáč narodil k začiatku školského roka, teda presne od 01.09.2018, musíte ho dať začipovať do dňa odovzdania psa inému majiteľovi. Teda ak máte šteňatá a idete ich podarovať alebo predať, nový majiteľ by mal dostať psa začipovaného. Pozor, nie nový majiteľ čipuje, ale ten, u koho sa pes narodí. Dôvodom je to, aby bol dohladateľný prvý majiteľ, u ktorého sa pes narodil, nie ten, ktorý si ho vzal, alebo kúpil.
    • Ak si havkáča po jeho narodení u Vás nechávate vy, musí byť začipovaný do 12 týždňa veku psa.
    • Čip stojí všade na Slovensku 10,00€ a jeho registrácia od 10 do 25,00€ podľa veterinára, u ktorého čipujete.
    • Ak váš havkáč do 31.01. príslušného roka dovŕšil 6 mesiacov, ste povinní psa prihlásiť na obci, kde bude v zmysle VZN o daniach a poplatkoch vyrubený poplatok 7,00€ na kalendárny rok.
    • Ak do 31.01. nedosiahol pes vek 6 mesiacov, prídete si ho nahlásiť až v ďalšom roku tiež do 31.01. K nahláseniu potrebujete veterinárny preukaz, do ktorého pracovníčka úradu zapíše číslo známky pridelenej úradom. To všetko sa týka všetkých psov v domácnosti, nie len jedného.
    • Ak váš pes kedykoľvek počas roka uhynie, alebo ho podarujete alebo predáte osobe s pobytom v našej obci alebo aj mimo obce, túto skutočnosť treba bezodkladne nahlásiť na obci preukazným spôsobom.

    A teraz pár usmernení k večnému problému túlavých psov. V našej obci máme minimálne množstvo túlavých psov v pravom slova zmysle, teda tulákov, o ktorých nevieme, komu patria. Pre týchto musíme zabezpečiť odchyt (odchyt môže vykonať len k tomu určená osoba, teda osoba preškolená a s poverením na takúto činnosť). Ďalej sa pes musí previezť k veterinárovi, ten sa pokúsi podľa čipu identifikovať psa, prehliadne ho, prípadne ošetrí a preočkuje. Ďalej sa pes prevezie do karantény a následne do útulku, ak sa majiteľ nedá identifikovať.

    Odchyt, veterinárna prehliadka, prevozy, umiestnenia a pobyt v útulku, preočkovanie alebo injekčné usmrtenie obec platí z rozpočtu obce. Ak sa nenájde majiteľ psa, lebo pes nie je začipovaný, celý náklad ostane na obci. Pokiaľ sa majiteľ nájde, obec všetky preukázateľné náklady vymáha od majiteľa psa. Ak má psa v opatere iná osoba ako majiteľ psa, aj tak je povinný za psa zaplatiť majiteľ psa, teda osoba uvedená pri čipovaní ako majiteľ psa, alebo osoba zapísaná vo veterinárnom preukaze ako majiteľ. Žiadny pes sa ale nezatúla aj so svojím preukazom.....


    Kategória tuláčikov, o ktorých presne vieme komu patria, je u nás viac menej témou na dennom poriadku. Sú to psíky, ktoré si zmyslia, že sa pozrú za plot dvora, na ktorom žijú. To je občasné zabehnutie a dá sa tolerovať, zvlášť, keď ho majiteľ aktívne hľadá a naháňa po dedine. Aj mne sa to už raz stalo a viem, že sa to ešte párkrát prihodí. Nášho tuláčika odchytila suseda z opačného konca dediny a doviedla. Ale tuláčikovia, čo behajú po dedine celé dni a nik si nerobí starosti s ich naháňaním sú prípadom, kedy sa občania cítia byť obťažovaní. A oprávnene sa sťažujú na úrade. Psy skáču do detí, do starších ľudí keď idú do kostola, obťažujú mamičky s kočíkmi, keď zacítia nákup a špinia po celej dedine kde to na nich príde, motajú sa pod kolesá cyklistom aj autám. Nie je to ani príjemné a ani pekné. Obec sa snaží pravidelne týchto majiteľov vyzývať, aby si svoje psy opatrili.


    Opakovane sa v obci, v obytnej časti objavila streľba na psy a mačky. Vyšetrovala to polícia, ktorej musím poskytnúť súčinnosť, nakoľko nemáme obecnú políciu. Tiež pri odchyte psov, musím ísť s policajtami „na zásah“.

    Je pravdou, že problém tuláčikov sa v našej obci výrazne zlepšil oproti minulosti. Verím, že si všetci psíčkari svoje štekajúce radosti dajú naporiadok a uvedomia si, že k dobrému spolunažívaniu patrí aj starostlivosť o psa tak, aby pes neobťažoval susedov ani túlaním sa po dedine, ani špinením kade tade, ani nadmerným brechotom. Buďme si navzájom dobrými susedmi.

  • Na Nový rok o slepačí krok alebo aj Na tri Krále o krok dále aneb Starostka informuje – part 8. (ôsmi týždeň po... ďalších 763 slov)


    Postupne bude viac a viac denného svetla, niektoré posledné dni sú zaliate slnkom. Niekto to vníma intenzívne a citlivo, niekomu je to jedno. Či už si to priznáme, alebo nie, je nám to príjemnejšie, ako keď je celý deň šero. Jednoducho máme lepšiu náladu keď svieti slniečko. Aj tak sa zatiaľ ale brieždi neskôr a stmieva sa skôr. Aby sme aj v čase tmy vedeli fungovať, máme svetlo umelé. Aj vonku svietime pouličným osvetlením. Obec je na tom tak dobre, že svietime. Nemusíme ho vypínať ako v iných obciach, kde tých euríčiek majú z mnohých dôvodov menej. Niektorí z Vás mi počas sviatkov dávali vedieť, že svetlá svietia/nesvietia kedy majú a kedy nemajú .... ďakujem za to, ale:

    Obec nie je správcom osvetlenia. Obec má od roku 2014 uzatvorenu Koncesnú zmluvu, ktorá okrem iného určuje aj to, kto sa o svetlo má a naopak nemá starať. Nikto z obce nemôže upravovať svietivosť len tak. Svetlá = samotné telesá, čo svietia má teda na starosti firma, ktorá ich musí ak nesvietia vymieňať do 24 alebo 48 hod. podľa toho, koľko ich nesvieti. Nastavenie času, od /do kedy svietia tiež nemôžeme nastavovať my. Môžeme si len nahlásiť požiadavku na úpravu svietivosti, ktorá je nastavená automaticky podľa toho kedy svitá, podľa východu a západu slnka. Znamená to teda, že koľko svetiel svieti a kedy nie je absolútne v dosahu obce.


    Druhou vecou je umiestnenie svietidiel. Tie sú umiestnené na stĺpoch inej firmy. Tej, ktorá priamo distribuuje elektrickú energiu. Tam, kde si táto firma stĺpy vezme, odinštaluje, tam musí obec stĺpi nahradiť. Nie však len tak hocikde. Stĺpy sa rozmiestňujú podľa STN normy tak, aby spĺňali nie len zabezpečenie svietivosti, ale aj vlastnícvo parcely, kde stoja a bezpečnosť. To bol prípad na ulici od školy po úrad a kúsok ďalej.


    Treťou vecou sú káble vedúce od jednej po druhú lampu. Tie sú v správe obce. Sú sídce staré, ale funkčné. Zatiaľ a snáď na dlho. Avšak, keď fuka vetrisko a káble sa spoja, príde k skratu a zase je v dedine tma. Toto sa deje na tých kábloch len na niekoľkých miestach, ale tma je potom všade. S týmto problémom sa pasujeme už roky rokúce. Vždy keď fúkalo, ostala v dedine tma. Ale rozsiahlu rekonštrukciu celého osvetlenia v dedine zatiaľ neplánujeme. Aj tá neplánovaná na jednej ceste bola finančne náročná.

    Keď teda „svietime či nesvietime keď treba či netreba“ mi pokojne nahláste, len počítajte prosím s tým, že nie vždy s tým aj vieme niečo robiť.


    Za čo ešte v obci zodpovedáme a za čo nie:

    • voda – ak je porucha, som vďačná, ak mi to zavoláte, ale najskôr zavolajte na TVK poruchy 0800 115 495 a podrobnosti nájdete tu http://www.tvkas.sk/Pre_zakaznikov/Ako_nahlasit_poruchu
      Obec nezabezpečuje ani náhradu vody, ani nerozhoduje o tom, či bude cisterna, či bude jazdiť, či bude stáť na mieste a kde. Samozrejmé je, že vždy telefonujem a vybavujem, aby sme mali cisternu a to hlavne v MŠ. V lete ešte ako tak, ale v zime je to naozaj problém. Zatiaľ sa to vždy podarilo vybaviť, snáď si dobré vzťahy na TVK zachováme. Opravy rozkopávok tiež nemá na starosti obec, aj keď pri každej rozkopávke osobne kontrolujem jej opravu. Nie vždy ju vykonajú hneď. Nie vždy takpovediac „nahotovo“. Vždy sa snažím, aj sa snažiť budem, aby to bolo opravené čo najlepšie.

    Ak teda nejde voda, elektrika, plyn, alebo lietajú vo vetre veci, zavolajte mne, ja to nahlásim príslušnému správcovi, osobe zodpovednej alebo môžete volať hneď priamo na poruchové linky tak, ako som uviedla hore, obe možnosti sú správne. Úplne zbytočne sa budete rozčuľovať na pracovníčky úradu. Oni za to naozaj nemôžu. Ich povinnosťou je odstávky spojené s poruchami a živelnými pohromami vyhlásiť, zverejniť na výveskách a na webovom sídle obce. Ako plus službu ponúkame informovanie SMSkami, ktoré sú pre Vás bezplatné a tiež mailami. Pre doručovanie SMSiek a mailov je potrebné si nahlásiť telefónne čísla mobilných telefónov alebo mailové adresy. Na tieto správy prosím NEODPOVEDAJTE.


    Viem, že poruchy na verejnom vodovode mávame od realizácie kanalizačného diela často, ale riešime to priamo na TVK. Tak mi držte palce. Prajem Vám v novom roku veľa slnečných a bezporuchových dní ....

  • Šťastný Nový rok aneb Starostka informuje – part 7. (siedmi týždeň po... ďalších 551 slov)


    „V Bratislave platí zákaz používania zábavnej pyrotechniky“ a nie len v našom hlavnom meste, „Za ohňostroje hrozia pokuty“, „Aj tento rok sme zaznamenali zranenia počas silvestrovskej noci spôsobené petardami“, „Ako uchrániť domáce zvieratá pred hlukom z pyrotechniky“, „Voľne žijúce zvieratá trpia a hynú vysilením v dôsledku nadmerného nočného hluku“, atď., atď.


    Každý rok tieto a podobné titulky v novinách, opakujúce sa reportáže v televíznych správach a siahodlhé diskusie na sociálnych sieťach. Ani tento rok to nebude inak. Už 24.12. búchali ohňostroje v našej obci a dopoludnia na „Božie narodenie“ tiež a potom už každý deň po zotmení. Preto neočakávam, že to bude počas Silvestrovskej noci inak. Ale ak by sa dalo, presuňte sa z ulice na miesta, kde to nebude vadiť Vašim susedom. To že ste na konci svojej záhrady neznamená, že to nikomu neprekáža a spravili ste ústupok. Nie, nespravili, len ste sa presunuli z blízkosti Vášho domu bližšie k domu inému. Máme také miesta v obci, za dedinou, kde nebudete v tesnej blízkosti domácností.


    V rámci objektivity uvediem aj argumenty „za“: je to pekné (áno je, ak máte dobrý výhľad a nemusíte tíšiť plačúce dieťa, počúvať frflanie zobudených spolubývajúcich alebo sa triasť o lak na novom aute), je to len raz v roku (práve že nie je, a v tom je ten problém). Ak teda bez ohňostrojov nevydržíte, dbajte, prosím, na bezpečnosť, buďte ohľaduplní k susedom, k zvieratám a tiež sa obmedzte len na silvestrovskú noc.

    A nech sme komplet vo výpočte našich hriechov, ktoré sa týkajú nie len konca roka a nie len spolužitia u nás, spomeniem ODPADY. To, čo máme na zbernom mieste je čistý des. Toto je téma, ku ktorej sa pravidelne vyjadrujem, prosím, žiadam, napomínam, nepomáha nič. Dokolečka dokola sú odpady porozhadzované všade. Hlavne, že doma ste si pekne upratali! Priebežne to po Vás dávame do poriadku. Rozhodnutím obecného zastupiteľstva sa bude monitorovať celý priestor nonstop, a následne spoplatňovať to, čo sa vymyká obyčajnému separovaniu. Tento problém majú vo väčšine miest a obcí na Slovensku. Ale sú aj obce, kde túto „chorobu“ už prekonali. Verím, že čoskoro tam budeme aj my. Dovtedy budeme monitorovať, spoplatňovať a vysvetľovať. A v neposlednej miere sa poplatkom za KO na všetkých neporiadnikov budeme skladať. Je normálne, že počas sviatkov vyprodukujeme viac odpadu. Ale nie je v poriadku tento hodiť po tme cez plot na cudzí dvor. Aj keď je to dvor obecný, kde je zberné miesto.

    A načo to píšem, keď sa aj tak nič nezmení? No, píšem to v nádeji, že sa predsa len niečo zmení. Keď len jeden jediný človek povie, ok, tento rok nebudem robiť ohňostroj susedom pod oknami alebo nenahádžem svoj odpad hlava nehlava okolo kontajnerov, tak fajn. Potom mal tento článoček zmysel. A ja verím, že osloví viacerých ako len jedného človeka. Verím, že v našej obci žije veľa občanov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme, aké máme medzi sebou vzťahy. Takí, ktorí nerobia to, čo by sami na sebe neradi skúsili. Verím.


    Prajem Vám všetkým, v novom roku, v roku 2019, veľa zdravia, veľa spokojnosti, dobré vzťahy, lásku a pohodu, šťastný a harmonický rodinný život, úspech v tom, čo robíte, víťazstvá tam, kde chcete zvíťaziť a všetko nech sa splní tak, ako si prajete. Šťastný Nový rok!

  • Mier, viera, láska a nádej aneb Starostka informuje – part 6. (šiesty týždeň po... ďalších 520 slov)


    Týždeň pred Vianočnými sviatkami je takpovediac šialený týždeň. V práci sa naháňame, treba dokončiť veľa vecí. Aj u nás na úrade je to tak. Prišli také maily s takými úlohami, že sa až čudujem, kto všetko si na nás spomenul.


    Mnohí naháňajú nákupy, predsa len, zíde sa rodina, bude sa viac variť, aj nejaké darčeky by mali byť pod stromčekom a to všetko si nenájdeme doma, to všetko treba kúpiť, zabezpečiť. Máme toho všetci akosi viac. Viac nákupov, viac varenia, viac upratovania a zdobenia. Prípravy nemajú konca. Dávame si záväzky, že tento rok sa naháňať nebudeme, zdieľame statusy s vtipnými komentármi a .... a aj ta tak je to naháňačka. V práci aj doma. Trošku viac sme nervózni, podráždení a unavení. Čakáme na dni voľna, ktoré sú ešte ďaleko.


    Ale ako to zariadiť inak? Minimálne v práci mám na to dosah. Takže robili sme do stredy, klasika, dlhá od 7-17 hod. Vo štvrtok sme zavreli – vtedy máme nestránkový deň. Čo to znamená? Mnohí z Vás ho volajú „voľný deň“. Je čas uviesť to na pravú mieru. Nie je to žiadny VOĽNÝ deň. Dvere sú zamknuté, lebo si v kľude potrebujeme sadnúť všetky tri k práci. Spraviť veľa práce, pri ktorej je lepšie, keď je kľud - výplaty, úhrady, rozhodnutia, štatistiky, archív, atď. Je toho veľa. Keď máme stránky, teda ľudí na úrade, takúto robotu si ani nezačíname. Aj tak sa niektorí ľudia vyberú na úrad vo štvrtok. A tak beháme a odomykáme a riešime. Skúste niečo vybaviť na Úrade práce alebo na Daňovom mimo stránkových hodín :) . Nestránkový deň je inštitút zavedený roky rokúce aj na okolitých úradoch, kde je o dosť viac referentiek ako u nás a teda reálne šanca sa prestriedať. Aj tak majú zatvorené, zamknuté. A ešte vetička ku školeniam. Chodíme na ne na môj vkus často. Ale je to potrebné. Tak často sa menia a dopĺňajú zákony, nariadenia a rôzne predpisy, že ak chceme robiť kvalitne, musíme sa to naučiť. Nechodíme všetky 3 na to isté, ale sa striedame podľa toho, ktorá s čím robí (dane, overovania, registratúra, atď.), ale aj tak sa stane, že máme súbeh tém a každá je na inom školení. To potom na úrade nie je nikto. Netreba sa na referentky hnevať a častovať ich otázkami, kde sú. Neraz sú tam po pracovnej dobe. To sa ale doposiaľ nikto nepýtal, čo tam ešte robia.

    Takže, počas sviatkov budeme čerpať dovolenky, budeme so svojimi rodinami, budeme na omši, v obchode, na prechádzke, na návšteve tak ako Vy. Oddýchnuté sa vraciame v plnej zostave do práce od 7.1.2019. Ak by ste nás súrne potrebovali, na dverách Obecného úradu je číslo mobilného telefónu, podľa potreby nás kontaktujte. Takto je to už 4 rok a snáď to takto všetkým vyhovuje. Aj minulý rok sme 24.12., keď už vo väčšine domov sedeli rodiny pri vianočnej večeri išli riešiť úmrtie a veci s tým súvisiace....

    Prajem Vám požehnané sviatky. Užite ich v kruhu svojich rodín, v pokoji, vo viere, v láske a nádeji, nech už tieto slová znamenajú pre vás čokoľvek.

  • Obedy zadarmo aneb Starostka informuje – part 5. (piaty týždeň po... ďalších 910 slov)

    Tak a je to tu! Obedy zadarmo. Názory na túto správu sa od prvého dňa rôznia. Čokoľvek si o tom myslia jednotliví politici, či odborníci alebo rodičia, faktom je, že účinnosť prijatej novely zákona č. 544/2010 o dotáciách v pôsobnosti MPSVR je od 1.1.2019. Táto novela sa predovšetkým týka zmeny v poskytovaní dotácii. Dotáciou sa má podporiť výchova k stravovacím návykom dieťaťa. Vláda predpokladá zvýšený počet žiadateľov o dotáciu zo strany miest a obcí. Okrem vecných a finančných dopadov na mestá a obce, sa predpokladá, že vzniknú aj na niektoré technické - legislatívne prekážky, ktorými môže byť proces podávania žiadosti o dotácie zbrzdený a následné čerpanie dotácií pre mestá a obce ohrozené. Prekážkou pre samosprávy môže byť naplnenie podmienky predloženia príloh podľa § 8a zákona č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy v termíne podania žiadosti do 10.1.2019. O.i. sa tiež predpokladá, že stravou sa bude plytvať, nakoľko ŠJ má povinnosť uvariť a vydať obed každému dieťaťu prítomnému v ten ktorý deň v školskom zariadení a teda, že mnohé deti na obedy chodiť nebudú a strava sa vyhodí. Tiež sa predpokladá, že kapacita ŠJ nebude stačiť na prípravu týchto počtov obedov, teda nie počtu prihlásených stravníkov, ale počtu všetkých detí aj dospelých v jednotlivých školských zariadeniach.

    No a teraz si to rozmeňme na drobné a aplikujme to na naše školské zariadenie, teda MŠ:

    • Novela je účinná od 1.1.2019. V prípade našej MŠ je tento termín v poriadku. V našej škôlke sa počet stravníkov dramaticky ani nijako inak nezmení. Ale to sme jedno z mála zariadení, ktoré nemá s účinnosťou problém. Iní moji kolegovia sa mierne povedané chytajú za hlavy. Hlavne tam, kde sa roky rokúce do ŠJ neinvestovalo vôbec, alebo len minimálne. Kuchyňa v našej škôlke prešla úplnou rekonštrukciou cca pred 2 rokmi z peňazí obce. Dotácie na ŠJ neboli žiadne. Rekonštruovalo sa v rozsahu – všetky rozvody nové, nové dlažby, kachličky, maľovanie, nové NEREZOVÉ zariadenia, nový šporák (so šiestimi horákmi) aj digestor mamutích rozmerov, nové okno, radiátory, aj všeličo iné. Naša kapacita aj výbava je pripravená. Pripravené sú aj obe pani kuchárky. Norma na počet stravníkov v našej škôlke hovorí, že nám stačí jedna. Nestačí. Je to naozaj ťažká robota a pokým to bude na mojom rozhodnutí, budú tam z niekoľkých závažných dôvodov sily dve.
    • Obedy zadarmo formou poskytovania dotácii. Dotáciou sa má podporiť výchova k stravovacím návykom dieťaťa. Toto z mojej strany nechám bez podstatnejšieho komentára. Len sa pýtam, čo už len ideme podporiť pri 100% výdaji stravy? Ale ok, zákon platí pre všetky mestá a obce. Aj pre našu obec......
    • Vláda predpokladá zvýšený počet žiadateľov o dotáciu zo strany miest a obcí. Pravdepodobne predpokladá správne, keď to ukladá zákonom a veľmi si vyberať tie mestá a obce nemôžu.
    • Asi vzniknú aj na niektoré technické - legislatívne prekážky, no jeje! Prekážkou pre každú obec a mesto je naplnenie podmienky predloženia príloh podľa § 8a zákona č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách verejnej správy v termíne podania žiadosti do 10.1.2019. To znamená, že naša obec musí spolu so žiadosťou o dotáciu predložiť aj potvrdenia od: Sociálnej poisťovne, všetkých zdravotných poisťovní, z inšpektorátu práce, Daňového úradu a tak ďalej. .... Tých potvrdení je veľa a všetky potvrdzujú, že obec nie je dlžníkom alebo nie je voči obci vedené súdne konanie. Spomenuté inštitúcie majú na vydávanie potvrdení zvyčajne lehotu 30 dní (zvyčajne je to menej ako 14 dní ). Ale idú sviatky a nič nebude fungovať ako bežne, ani tieto inštitúcie.
    • Dotácia by mala byť vyplatená na účet žiadateľa v zákonnej lehote - najneskôr do 25 - ho dňa v mesiaci. Ale len v prípade, že naša obec podá žiadosť s prílohami v čas, samozrejme pre to urobíme maximum a tiež ak splníme všetky podmienky ošetrené v tomto zákone.

    A koho sa teda dotácia týka? V prípade našej obce predškolákov, ďalej detí mladších ako 5 rokov, so sociálnym odkázaním ....

    Koľko to je? Je to pre všetky zariadenia rovnako, 1,20 EUR, teda aj pre našu ŠJ. Ale pozor, jedná sa výhradne o dotáciu na stranu. Ale ŠJ má nemalé náklady na réžiu. To je elektrika a ostatné energie, hrnce, v ktorých sa varí a ostatné vybavenie, aj veľa iných nákladov. Ďalej sa dotácia týka len detí, ktoré sú v škole celý deň.

    A ako to bude teda fungovať? Obec požiada o dotáciu na stravu. Ak bude táto obci udelená a peniaze naozaj prídu na účet, tak sa podľa dochádzky bude rodičom jednotlivo vracať tak, ako Vám chodia vrátené finančné prostriedky za odhlásené obedy aj doteraz.


    Budete platiť ďalej ako doteraz? Áno. A to preto, že variť Vašim deťom od 7.1.2019 musíme a chceme a na to treba finančné prostriedky.

    Preto, milí rodičia, Vás prosím, zabezpečte platby tak, aby sme vedeli plnohodnotne zabezpečovať financovanie MŠ a ŠJ aj z Vašich poplatkov. Ďakujem.

    Celkom na záver by som sa rada pochválila. Máme ŠJ, kde varia tety kuchárky tak super, že všetky deti stravu odoberajú a strava sa u nás nevyhadzuje. Vašim deťom chutí a sú to riadni papkáči. Veľká vďaka milé naše kuchárky, za každodennú prácu, ktorá je ozaj náročná. Pre to, aby deti všetko zjedli a nepreberali je dôležitá nie len kvalita stravy a teda to, že je chutná, ale aj to, ako sa strava podáva. Všetky zamestnankyne stravu chvália a lákajú deti tak, aby mali na jedlo chuť. Škoda niektorých rodičovských komentov v šatni na adresu menu .....ale to už sme v inej téme ....

  • Čo s chodnímkmi aneb Starostka informuje – part 4. (štvrtý týždeň po... ďalších 304 slov)

    Padlo prvých pár vločiek a máme tu jednu zimnú tému. Je aktuálna, komplikovaná a rozdeľuje spoločnosť nie na dva, ale na viacero znepriatelených táborov. Kto sa má o chodník počas zimy starať? Majiteľ nehnuteľnosti, ku ktorej chodník prilieha, alebo jeho vlastník, teda obec?

    Problém už vyriešila novela zákona, ktorú prijal parlament. Začala platiť od 20. mája 2018. Konečne si budú môcť majitelia nehnuteľností, ale aj správcovia bytových domov vydýchnuť. Ale bude to skutočne tak?

    Už od konca 19. storočia platilo, že o chodník sa stará ten, s ktorého nehnuteľnosťou hraničí, v prípade bytových a panelových domov táto povinnosť padala na plecia domovníkov a vlastníkov domov pri chodníkoch. Chodník musel byť riadne a včas očistený (do 6. hodiny ráno), pri poľadovici posypaný pre bezpečnosť chôdze. Aj teraz musí byť.

    Ani ja si to inak nepamätám v našej obci. Čo tu bývame, vždy sme si odhŕňali, zametali, posýpali. Keď bol môj manžel odcestovaný a deti malé, odhrnul nám sused. Teraz, keď sú chalani veľkí, odhrnú aj susedovi. Ale väčšinou ich sused predbehne :)

    Na obci máme jediného zamestnanca, ten má čo robiť, aby skoro ráno a podľa potreby odhrnul, skôr zasolil verejné priestranstvá – zástavku, okolo úradu, spevnenú plochu, pred a za KD, pred cintorínom a DS, pred zastávkou na Kolóniach. Určite nie je možné, aby stihol poodhŕňať celú dedinu.

    Moji kolegovia starostovia, keď sme spolu „sedeli“ hovorili všetci to isté. Roky si to ľudia opatrili, sused pomohol susedovi a vždy bolo odhrnuté, posypané. Zase to bude tak. Môžeme len ľudí pekne poprosiť, nech sa tak, ako roky rokúce postarali o schodnosť chodníkov. Ani veľké obce, nie to tie menšie ako naša nemajú kapacity ani techniku, aby to zabezpečila obec.

    Preto Vás, milí občania prosím, zabezpečte pochôdznosť chodníkov v blízkosti Vašich domovov. Ďakujem.

  • GDPR aneb Starostka informuje – part 3. (tretí týždeň po... ďalších 289 slov)

    Každý rok sa v našej obci pripravujú noviny. Dlhé roky sa v nich píše „to isté“ – článok od p. farára, od chovateľov, od futbalistov, za škôlky alebo školy a pod. A predsa to nie je to isté! Vždy ide o nové priania, milé a poučné slová pani farárky a pána farára, o nové informácie o činnosti spolkov chovateľov a futbalistov, o akciách seniorov a činnosti v MŠ. Tiež sú tam vždy informácie o podujatiach v obci a tiež o obyvateľoch, kto sa narodil, zomrel, odsťahoval a prisťahoval. Preto sú v našej obci noviny vydávané raz ročne a sú obľúbené.


    Tento rok bude v novinách zmena. Môžeme zverejňovať mená, fotky, adresy a iné identifikátory len tých osôb, ktoré dali obci súhlas k takémuto zverejneniu. Osoby, ktoré tento súhlas nedali nemôžeme zverejniť, lebo tým porušíme Zákon o ochrane osobných údajov. A preto je vydať noviny číslo od čísla ťažšie a ťažšie. Napríklad rubrika o občanoch alebo zverejnenie fotografií z vítania detí, z posedenia jubilantov. Aj takéto prekážky máme pri vydávaní novín. Aj tieto prekážky spoločne prekonávame.

    Chybička sa stane hneď. Aj keď noviny kontrolujeme viacerí niekoľkokrát, stane sa, že sa nám nejaká tá chybička vyskytne. Vedzte, že úmyselne nechceme nikoho uraziť, ani zosmiešniť. Je to chyba takzvaného novinového škriatka.


    Stále sa snažíme, aby sme úroveň novín udržali, aby boli čítané a prinášali informácie, ktoré Vás zaujímajú, a prípadne Vám aj uľahčia niektoré administratívne úkony. Pokiaľ by ste niekto chceli do novín prispieť článkom, alebo informáciou, alebo by ste chceli odprezentovať Vaše úspechy, radi takúto aktivitu uvítame.

    Na záver sa chcem touto cestou poďakovať všetkým, ktorí prispeli k vydaniu týchto novín, autorom článkov aj referentkám, ktoré na vydaní aktívne pracujú.

  • Keď kontrola je môj najmenší problém aneb Starostka informuje – part 2. (druhý týždeň po... ďalších 263 slov)

    V piatok sme mali v práci kontrolu zameranú na bezpečnosť - tú požiarnu. Alebo protipožiarnu? Presne kontrolu zameranú na dodržiavanie bezpečnosti pri práci tak, aby nevznikol požiar ani v škôlke, ani v kulturáku, ani na úrade alebo v dome smútku. Jasné, že sme nemali všetko v 100% poriadku, lebo 100% poriadok neexistuje. Ale tiež sme to nemali v stave, aby bol nejaký objekt zatvorený. Kontrolovali sa kotle na vykurovanie jednotlivých objektov, komíny a hasiace prístroje, ich revízie a všeličo iné okrem šatní.

    Hm.....

    Kontrolovali sa aj dvere. Tie staré drevené v kulturáku sa im teda vôbec nepáčili. Mne sa páčia. Lebo sú pôvodné. Z tých čias, keď sa kulturák staval. Ale keďže bezpečnosť je dôležitá, budeme musieť niečo vymyslieť.

    Kontroly sa nevnímajú vo všeobecnosti veľmi pozitívne. Ja som vždy rada, keď kontrolu máme, lebo vždy sa nájde niečo, čo môžeme robiť lepšie. Samozrejme nebola by som rada, ak by sme dostali pokutu. Ale nedostali J sme.


    Kontrola začala otázkami na DHZ (Dobrovoľný hasičský zbor). Akú činnosť pre obec vykonáva, prečo sa nezúčastňujú jeho členovia cvičení, koľko ne/mali zásahov, ako spravujú majetok obce – hasičské auto, hasičskú garáž, ako si postupne dokupujú z dotácie vybavenie (v r. 2017 sme dotáciu 1.500,00€ museli vrátiť, nakoľko veliteľ rozhodol, že sa nekúpi nič a odloží sa dotácia na ďalší rok, kedy sa kúpi čln), prečo nemajú zaplatené členské, prečo neboli na skúškach a z kategórie „C“ vypadli (nižšia kategória už nie je) .......


    Milí mladí muži, ženy, verím, že niektorých z Vás zaujme myšlienka stať sa dobrovoľným hasičom/hasičkou v našej obci. Pokiaľ by ste mali záujem, prihláste sa na obecnom úrade. Ja verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť funkčný DHZ, ktorý bude pýchou tejto obce tak ako kedysi.

  • Život podľa mňa aneb Starostka informuje – part 1. (prvý týždeň po... prvých 356 slov)

    V sobotu boli voľby, tzv. Komunálne voľby. Aj v našej obci sme si volili starostku a poslancov/poslankyňu do obecného zastupiteľstva.

    Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili volieb a vyjadrili svoju vôľu týmto demokratickým spôsobom. Ďakujem za všetky hlasy, ktorými ste mi vyjadrili podporu a dôveru. Je to pre mňa zaväzujúce, a nie je to len fráza. Ďakujem aj tým, ktorí ma nepodporili svojím hlasom, ale zodpovedne hlasovali za poslancov obecného zastupiteľstva.

    Ďakujem svojim dvom kolegyniam za perfektnú prípravu volieb. To nie je len piatok, „deň pred“ umyť zem, vytiahnuť zásteny a hlasovaciu urnu. To je aj absolvovať školenia, priebežne zverejňovať oznamy pre voličov, pripraviť celú agendu a bezchybne vykonať všetko podľa pokynov z okresného úradu alebo iných zapojených inštitúcií. Verte mi je to kopa práce a času.


    V regióne došlo k mnohým zmenám. Niektorí z mojich kolegov sa rozhodli skončiť svoju prácu na postoch starostov a odísť do ZASLÚŽENÉHO dôchodku. Niektorí kandidovali, ale neboli zvolení. Ďakujem im za spoluprácu. Zároveň sa teším na nových kolegov a teším sa aj na spoluprácu s opäť zvolenými kolegami/kolegyňami. Všetkým zvoleným gratulujem.


    Tento týždeň – povolebný týždeň mám dovolenku. Počula som, že som pri mori v ďalekej cudzine :) ale čoby, som doma a robím také bežné veci ako Vy, keď dovolenkujete doma. Upratujem, prezliekam periny, periem, žehlím, varím, vozím deti do školy a čakám kedy sa vrátia. Aj koláč som upiekla :) oddychujem pri práci. Moja hlava nemusí ísť na plné obrátky. Ale celkom sa ten prúd myšlienok nedá vypnúť. Mala som čas na bilancovanie. Veľa vecí sa podarilo, veľa ešte treba dokončiť.

    Žiadne voľno s mobilom v ruke nie je celkom voľno. Som na telefóne celý týždeň, ale je cítiť pracovný útlm. Až tak moc nezvonil. Veď ono to začne ...

    Nápady a sila mi neubúdajú. Verím, že s poslancami obecného zastupiteľstva, kolegami a kolegyňami a tiež iniciatívnymi občanmi za nasledujúce 4 roky spravíme veľa práce pre našu obec. Svojou prácou chcem naplniť možno na prvý pohľad jednoduchý cieľ – chcem, aby sa nám tu pekne bývalo a a ešte krajšie spolunažívalo. Čaká nás veľa práce. Tak poďme spolu do toho.

  • Vážení občania, pokiaľ máte akúkoľvek fotografiu bývalého čerešňáku, kde je vidno stromy, prosím zapožičajte ju obci. Potrebujeme takúto fotografiu do žiadosti o podporu projektu – obnova čerešňového sadu. Ďakujem.

  • Vážení občania, na základe šetrenia PZ SR Vás žiadam, aby ste nestrieľali žiadne zvieratá, ani domáce, ani voľne žijúce v obytnej časti obce ani v extraviláne našej obce. Susedské spory a problém voľne pohybujúcich sa zvierat treba riešiť iným spôsobom, s majiteľmi zvierat a nie streľbou. Verím, že prípady zastrelených zvierat priamo na dvore susedov sa nebudú ďalej opakovať.

    Tento oznam bol opakovane vyhlásený.

  • Ešte nie je zaplatený vývoz kontajnera z minulého týždňa a takto to vypadá!

    Niekto si doma upratal na úkor ostatných. Nie len, že už zase nie je kam dávať KO, ale ešte je to všade porozvlákané. Veľa vecí sa dá z toho neporiadku odseparovať do plastov, kovu, papiera, skla atď. Samozrejme, najľahšie je to nahádzať na kopu na obecnom. Viem, že mnohí z Vás separujú a sú znechutení, ako to tam väčšinou vypadá. Verte mi, niekoľkokrát do týždňa to upratujeme a stále je to málo.
  • Ďakujem spolkom chovu holubov, drobnochovateľom a klubu seniorov za vykonané brigády v obci – kosenie v objekte bývalej základnej školy a čistenie domu smútku a cintorína. Je veľmi pekné, keď občanom záleží na vzhľade obce a sami svojím pričinením pre peknú dedinu vykonajú kus práce na úkor svojich síl a svojho času. Ďakujem

  • Ďakujem Všetkým, čo pomohli s prípravou a realizáciou Noci v knižnici.

  • Ďakujem dobrovoľníkom a zamestnankyniam obce za organizáciu a spoluprácu pri prípravách akadémie k 40. výročiu otvorenia MŠ vo Veľkých Bierovciach. Podujatie bolo nádherné nie len vďaka vystupujúcim deťom MŠ a jej absolventov, ale aj vďaka všetkým dospelým, čo priložili ruku k dielu. Ďakujem.

  • Obec Veľké Bierovce hľadá dobrovoľníkov na pripravovanú akciu „NOC V KNIŽNICI“. Hláste sa na MT 0911 362 680. Tešíme sa na Vás :)

  • Ďakujeme za sladkosti, ktoré dostali deti na obecnom MDD: p. Fero, P. Janega a p. Marčeková

  • Futbalisti, ich fanúšikovia a kamaráti začali s opravami šatní. Tu si môžete pozrieť niekoľko fotografií pred a po.


  • Aj naši seniori sa uchádzajú o Vaše 2% z daní. Tlačivá si môžete vyzdvihnúť na obecnom úrade počas úradných hodín, alebo stiahnuť tu.

  • Milí futbaloví fanúšikovia, nezabudnite podporiť OZ svojimi 2% z daní. Tlačivá nájdete tu, alebo si ich môžete prevziať na obecnom úrade v čase úradných hodín. Ďakujeme.

  • Ďakujem všetkým za prípravu obecnej zabíjačky a farského karnevalu.

  • Ďakujem dobrovoľníkom, ktorí pripravili Mikúlášsku – Marika, Ala, Janka, Paľo, Peťo, Jozef, Lukáš. Zuzka a mnohí iní, ďakujem mladým folkloristom a detičkám z MŠ pod vedením p. učiteliek. Ďakujem členkám Klubu seniorov za tradične vynikajúci punč.

    Toľko pekných ohlasov náš Mikuláš nemal už dávno! Teším sa, ako sa budete pridávať ďalší a ďalší ..... :) k prípravám na ostatné podujatia.

  • Ďakujem Marekovi Bulkovi, že vo svojom voľnom čase opravil miestny rozhlas tak, aby všetky amplióny boli funkčné. Pokiaľ sa zopakuje porucha na jednotlivých ampliónoch, je potrebné toto nahlásiť na obecný úrad aj s popisným číslom domu, pri ktorom sa pokazený amplión nachádza.

  • Vážení občania, veľkoobjemový kontajner slúži LEN na odpad z hrobov. Sú tam ostrihané tuje do pol kontajnera a odpady z domácností po rekonštrukcii. Kam sa teraz má dávať odpad z cintorína? Kontajner sme dali na cintorín 31. augusta v nádeji, že do dušičiek si každý svoj hrob opatrí a pohodlne sa zbaví odpadu. Predpokladám, že do dušičiek bude kontajner kypieť len preto, že si jednotlivec doriešil svoj odpad. Robíte to sami sebe.


  • Tento mesiac na zbernom mieste sa opakoval problém s nahromadeným odpadom mimo zberných nádob, napriek tomu, že boli vyvezené. Prikladám niekoľko fotografií, vedzte, že toto nie je správne, hygienické ani oku lahodiace. Pokiaľ je zberné miesto zatvorené nemáte vyvážať odpad. Otváranie zberného miesta je riadne zverejnené, napriek tomu nás denne čaká odpad nahádzaný pred bránou, v lepšom prípade ho prehodíte cez plot. Prečo? Zberné nádoby sú na odpad a nahádzať do plastov sklo a do kovov plasty nie je separát, ale zmesový odpad a tak zaň aj zaplatíme. Pri takomto správaní nie je udržateľná cena za vývoz a spracovanie odpadov.


  • Ďakujem všetkým, ktorí pomáhali pri podujatiach v obci. Ďakujem za ceny do súťaží, ďakujem za napečené koláče, hotdogovač, párky a iné potraviny, ďakujem za ochotu pri pripravovaní priestorov a tiež za dobré rady a nápady. Verím, že spoločnými silami spravíme ešte kus dobrej práce pre prospech občanov malých aj väčších.

  • Vážení občania, na budove obecného úradu prebieha plánovaná oprava strechy. Súbežne s opravou strechy budeme vykonávať výmenu okien tak, aby sme skrátili čas stavebných prác na minimálnu možnú dobu. V záujme Vašej bezpečnosti Vaše podania doručte poštou, alebo sa na nás obracajte telefonicky: 0911 362 680. Hneď ako to bude možné, hneď ako to bude bezpečné, bude úrad opätovne otvorený.

  • Ďakujem členom OTJ Opatovce – Veľké Bierovce za odpracovanú sobotnú brigádu na streche budovy obecného úradu.

  • Ďakujem každému, kto sa podieľal vo svojom voľom čase na úprave parku.
  • Čo sa robí na úrade? Stalo sa to, že elektrické rozvody, pôvodné hliníkové už neunesú to, čo sme si do nich pozapájali a tak ich definitívne treba prerobiť. Je to pochopiteľné, veď keď sa táto budova stavala, tak si zamestnanci maximálne zažali svetlo, až neskôr prišla prvá elektrická kalkulačka so zapojením do siete a oveľa neskôr jeden počítač. Dnes je to celkom iné. Takže prerábame elektrické rozvody, vymieňajú za vypínače a zástrčky a to v celej budove. Ďalej sa upravuje vodovodné potrubie a robí sa príprava na opravu kúrenia, a iné práce spojené s vŕtaním, prachom a špinou. Musia sa vymeniť okná podstatne skôr ako sme mali nachystané, lebo sa samé praskajú, čo je nie len neestetické, ale hlavne nebezpečné.

    A prečo teraz? Nuž, budova je v stave, že niektoré práce už nepočkali do jari, tiež by sme to radi absolvovali v lepšom počasí ako -20°C. Doposiaľ sa všetky práce týkajú rekonštrukcie = výmena starého za nové, avšak čakajú nás ešte ďalšie, náročnejšie práce, ako výmena strechy, okien lebo pri tom to vlastne celé začalo. Strecha tečie, je mokrá a ťažká a v zasadačke je veľký priehyb stropu, časť z neho sa v auguste 2016 zrútilo, strecha sa musí rozobrať a postaviť znovu, strop v zasadačke podoprieť.

    Samozrejme, celá táto oprava budovy úradu prebieha zatiaľ pri plnej prevádzke úradu. Stále pracujeme a činnosť úradu doposiaľ trvá, a pokiaľ to bude možné aj trvať bude, ale počítajte, prosím, s tým, že pri výmene okien, alebo aktivitách, kedy už sa na úrade nebude môcť pracovať tento zavrieme na najkratšiu nevyhnutú dobu.

    Pred plánovanou rekonštrukciou budovy úradu sme oslovili niekoľko stavebných odborníkov, vrátane statika, a pripravili sme projektovú dokumentáciu na vydanie stavebného povolenia. Stavebné povolenie bolo vydané so všetkými potrebnými vyjadreniami a je právoplatné.

    Verím, že tento rok (2017) sa budova dostane do stavu, kedy ju občania, návštevníci aj zamestnanci budú môcť užívať bezpečne a komfortne a opäť bude plniť svoju funkciu.

  • Ďakujem každému, kto si dal prácu s prípravou obecnej zabíjačky a tiež farského karnevalu, veľkým i malým. Všetkým, čo pomohli nie len v deň akcie, ale aj dni pred ňou svojou prácou a dobrými nápadmi. Ďakujem, opäť sa nám podarilo dokázať, že spolu vieme pre občanov vytvoriť neopakovateľné podujatie.

  • Ďakujem ženám z klubu seniorov za vynikajúci, poctivý a toľko vychválený punč, tiež ďakujem pani učiteľkám z MŠ vo Veľkých Bierovciach za nacvičenie milého programu na vianočnú besiedku. Ďakujem dospelákom, ktorí sa podieľali na nácvikoch a na technickom zabezpečení besiedky – Majka Neupauerová, Peter Baco, Robo Bulko, Marek Bulko, Janka a Jozef Kulichoví, deckám, čo usilovne nacvičovali – Ninka, Jakub, Marek, Matúš, Helenka, Peťka, Zuzka a všetci škôlkari a ďakujem Rastíkovi Kulichovi. Verím, že sa všetkým páčilo a strávili príjemné popoludnie so svojimi susedmi a známymi. Dúfam, že ste si zorali kúsok slávnostnej atmosféry do svojich rodín.

  • Včera, na pracovnom stretnutí sme dostali osobný prísľub riaditeľa spoločnosti Marius pedersen, že nádoby na KO nám dodajú v čo najkratšom čase. Všetci, čo máte plechenné nádoby na KO, treba ich vymeniť za umelohmotné. Termín výmeny zverejníme rozhlasom, aj na výveskách a webovom sídle.

  • Ďakujem Mikulášovi Lukášovi, čertovi Palinovi a anielinke Zuzke, elektrikárovi Marekovi, že Mikuláš bol ako má byť a strom žiari do diali :)

  • Milí rodičia, na obecnú stránku opäť pridávajú pani učiteľky fotky z aktivít Vašich detí v našej MŠ a to tu: /zivot-v-obci/materska-skola/aktivity-v-materskej-skole/ a tiež sme začali pridávať jedálny lístok na každý týždeň tu: http://www.eskoly.sk/velkebierovce. Stránku postupne upravujeme podľa Vašich požiadaviek, a aj naďalej budeme aktualizovať informácie na nej. Na základe Vašich podnetov sme už upravili mnohé časti. Nech sa Vám teda na stránke obce dobre orientuje.

  • Vážení rodičia, pozrime sa na to, ako naše deti cez víkend trávili čas a či majú dostatočné zásoby sprejov, pevne verím, že už všetky vymíňali. To, že dedinu treba skrášľovať viem. To, že by sa na tom mali podieľať občania, veľkí i malí, to vítam, ale poprosím, keď sa chcete Vy a Vaše deti realizovať, dohodnime sa kedy a kde. Sprejeri, rada Vám ukážem miesto, kde môžete beztrestne ukázať, čo dokážete, ak mi ukážete Vaše návrhy. Inak je Vaša činnosť považovaná za trestný čin, nakoľko ste uplynulý víkend poškodili vulgárnymi nástrekmi obecný a súkromný majetok. Vaši rodičia sú za vás zodpovední, nerobte im prosím hanbu. Verím, že si rozumieme.

  • Čo sa deje so smetnými nádobami?

    Tieto vymieňame postupne zo 110 litrových plechových za 120 litrové umelohmotné a tiež dávame v spolupráci s vývoznou spoločnosťou Marius Pedersen do poriadku počty nádob KO. Nakoľko máme zazmluvnených 250 nádob na KO, tieto je potrebné označiť a následne len označené nádoby sa budú vyvážať. Preto ste boli vyzvaní, aby ste si prišli prevziať známky – nálepky na obecný úrad osobne. Taktiež sme ešte od Vás všetkých nemali doplatené poplatky za KO, aj to sa pri jednom skontrolovalo.

  • Vážení občania, dovoľujem si Vám sprostredkovať pozvanie na konferenciu Cesta mladých k Vidieckemu mládežníckemu parlamentu, ktorá sa uskutočni dna 04.10.2016 na pôde TSK. V pripade, že viete o niekom, koho by táto konferencia zaujala, prosím posuňte informáciu na OCU.

  • Ďakujem každému, kto sa podieľa akýmkoľvek spôsobom na rekonštrukcii kuchyne v našej MŠ. Ďakujem p. Mondekovi, p. Hološovi a p. Hudekovi, ktorí vykonávali odborné práce a ostatným, ktorí upratovali, vynášali, búrali a boli nápomocní majstrom. Ďakujem

    Dňa 06. 10.2016 bude vo veľkej sále KD vítanie detí do života a potom posedenie s jubilantmi. Tešíme sa na Vás.

    Našli sa okuliare, dioptrické, v striebornom ráme. Našiel sa tiež zväzok kľúčov, niekoľko mobilov a iné drobnosti, všetky veci sú odložené na OcU.

  • Ďakujem členom DHZ, ktorí sa aktívne s plným nasadením podieľali na odstraňovaní sutín na OCU.


  • Včera (27. júla 2016) za bieleho dňa niekto popísal dvere úradu, dalo sa to celkom ľahko umyť, avšak dvere

    ostali poškriabané. Poprosím odkazy pre zamestnancov úradu nechať v schránke, nie na dverách. Ďakujem.
  • Plány ku kanalizačnému dielu v obci sú k nahliadnutiu na OCU v pracovnej dobe.
  • Vážený občania, dávam Vám do pozornosti informáciu o vyhlásení výzvy na poskytnutie príspevku na zateplenie RD. Podrobnejšie informácie nájdete na webe: http://www.zatepluj.sk/

    Poskytovateľ: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

    Predkladanie žiadostí: 9. jún až 6. júl 2016

    Maximálna výška príspevku: 6 500 EUR

    Oprávnený žiadateľ: fyzická osoba
  • Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii Noci v knižnici. Ďakujem aj rodičom za dôveru, že nám zverili svoje deti a deťom, že sa osmelili a prišli J Verím, milé deti, že sa v knižnici uvidíme skôr ako o rok, že si prídete požičať knižky a tieto aj prečítate!

  • Vážení občania, hľadáme staré fotografie z histórie obce. Objekty – budovy a miesta v obci, ktoré už nie sú alebo majú iný vzhľad, staré fotografie z obecných podujatí. Fotografie prineste prosím na OCU kde ich prefotíme a ihneď Vám ich vrátime. Tieto budú použité v novom propagačnom materiály obce a aj na webovej stránke. Ďakujeme, že nám pomáhate vytvárať pekný obraz o našej obci.

  • Vážený občania, zber nebezpečného odpadu, paiera a elektroodpadu máme nahlásený, v dohľadnej dobe budeme v našej obci tento organizovať. Buďťe trpezliví a neskrášľujte okolie našej obce takýmto zátiším, ako napr. za domom č. 198.


  • V obci Trenčianske Stankovce, na oddychovom centre sa našli tri šteniatka, pravdepodobne kríženca vlčiaka, dve fenky, jeden psík.

    Majiteľ, alebo záujemca o psíkov, nech sa obráti na obecný úrad v Trenčianskych Stankovciach, tel.: 0901 704 103, alebo 0905 462 101, kde mu budú poskytnuté bližšie informácie.

  • Vážení občania, chceli by sme Vás informovať o otvorení nového Zariadenia sociálnych služieb sv. Marta v Jacovciach (okr. Topoľčany).

  • Vážený občania, s hlbokým zármutkom Vám oznamujem, že dňa 20.01.2016 po ťažkej chorobe zomrela naša kolegyňa pani Oľga Petrová.

  • Ďakujem všetkým občanom, čo sa podieľali na príprave „Vianočnej besiedky“ akýmkoľvek spôsobom. Členkám Klubu seniorov za výborný čaj, punč a domáce koláčiky, členkám speváckeho zboru, p. učiteľkám a deťom z MŠ a tiež jednotlivcom p. Bulková, p. Newpauerová, p. Ranincová, p. Trembecká, p. Vavrušová, p. Zaťková, p. Bulko, p. Kuma, p. Trembecký, a mnohí iní. Som veľmi rada, že sa nám spoločne podarila obnoviť ďalšia obecná tradícia. Verím, že budúci rok sa zapojí do programu a realizácie viac dobrovoľníkov.

  • Ďakujem úprimne všetkým občanom s podnikateľom, ktorí sa podieľali na realizácii Mikuláša: p. Bačová, p. Fabiánová, p. Newpaverová, Sonka a Ninka, p. Topolčányiová, p. Bolech, p. Bozó, p. Bujný, p. Capák, p. Fero, p. Janega, p. Ježík, p. Ježík – čert, p. Lobotka, p. Minárik, p. Mišík,p. Šebáň, p. Šulek. ĎAKUJEM, že ste podporili milé podujatie.

    Ďakujem občanom zo združenia ZOCHPH, ktorí brigádnicky maľovali v budove OcU.

  • Hľadá sa stratený mobil, poctivý nálezca dostane odmenu, ak mobil donesie na obecný úrad. Ďakujeme.

  • Našiel sa obal na fľašku a dojčenecká fľaška, záujemca nech sa dostaví na OcÚ.

  • Našiel sa mobil, záujemca nech sa prihlási na OCÚ u starostky.

  • Vážený občania, farské oznamy uverejňujeme na našej obecnej stránke: http://www.velkebierovce.sk/zivot-v-obci/farnost-velke-bierovce/

  • Vážený spoluobčania, pokiaľ toho máte doma viac, nech sa páči použite kontajner na nadrozmerný odpad, ktorý je umiestnený za obecným úradom. Ďakujem.

  • Vážený spoluobčania, zdvorilo Vás žiadam o porozumenie. Nakoľko dve pracovníčky OcÚ sú práceneschopné, môže sa stať, že úrad bude zamknutý. Kontaktujte ma na MT 0911 362 680. Ďakujem.

  • Občania, ktorí majú na predaj pozemky, si svoje ponuky a kontakt môžu nahlásiť na obecnom úrade, nakoľko sa na úrad chodia pýtať záujemcovia.

  • Vážení občania, krúžok, ktorý si naše deti tak obľúbili pokračuje. Prvýkrát sme sa stretli už 07. septembra, a bolo to super! Krúžok tvorenie s tetou Aničkou bude VŽDY v pondelok o 17,00 hod. ak by bola zmena, určite o nej budeme informovať v rozhlase a tiež na našej stránke. Tešíme sa na Vás :)

  • Nový krúžok, ŠACHOVÝ povedie ujo Zaťko, je pre malých i veľkých nadšencov šachu. Krúžok začína vždy v pondelok o 16,00 hod. v malej sále KD. Tešíme sa na vás :)

  • Ako ste si všetci všimli, práce na oprave ciest, chodníkov po výstavbe kanalizácie boli ukončené. Doposiaľ prebiehajú skúšky kanalizačného diela. To, že ste sa niektorí pripojili spôsobuje veľké problémy pri kontrole a spúšťaní kanalizácie. Nikomu z Vás by sa nechcelo brodiť v ..... . Preto Vás veľmi pekne prosím, ak si aj budujete prípojky, kanalizáciu ešte nepoužívajte. Už o krátky čas nám bude odovzdaná do užívania.

    Prípojky si môžete vykopávať a realizovať na vlastné náklady už teraz s tým, že nie je ZATIAĽ možné používať kanalizáciu.

  • V mesiaci október by mala začať opäť dochádzať pani cvičiteľka na POWER JOGU, o presnom čase začatia Vás budeme informovať obvyklým spôsobom. Tešíme sa na Vás.

  • Žiadosť o poskytnutie dotácie na Multifunkčné ihrisko Veľké Bierovce som poslala a dotáciu sme nedostali. Nevadí, ideme ďalej!

  • Dňa 13. Júla 2015 sa začne oprava ciest v Obci a to od vjazdu do obce p.č. 274 po obecný úrad, od potravín COOP po kostol a od cintorína po p.č. 141. V týchto dňoch preparkujte svoje autá, spomaľte na cestách a buďte opatrní na seba, aj svoje deti. Na opravy sme čakali dlhší čas, preto teraz čo najmenej prekážajme pri ich realizácii. Je potrebné zniesť techniku na cestách, horšiu prejazdnosť niektorých úsekov a tiež prašnosť a hlučnosť. Nechajme pracovníkov, nech nám dokončia kanalizáciu.

  • Milí občania, festival POHODA je aj o zapchatej ceste, nervozite šoférov a nočnom hluku. Všetci vieme, aké to bude. Prosím Vás, buďte trpezliví a tolerantní :) ďakujem.

  • Obec Opatovce ponúka do prenájmu 2-izbový byt 55 m2. Bližšie informácie na Obecnom úrade v Opatovciach a na tel. číslach : 032/6497341, 032/6496317, 0902909435, 0902909436.

  • LÍSTKY NA POHODU UŽ NIE SÚ NA OCU V PREDAJI!!!

  • Ďakujem občanom z Klubu seniorov, aj ostatným občanom, ktorí sa podieľali ma upratovaní Domu smútku, na čistení jeho okolia a do rekonštrukčných prác. Ďakujem, že sa aktívne zapájate do chodu obce. Ste pre nás veľkým vzorom. ĎAKUJEM

  • Ďakujem dobrodincovi, ktorý opravil výtlky na ceste pri vjazde do obce.

  • Lístky na POHODU opäť v predaji.

  • Ďakujem dobrodincovi, čo opravil v obci výtlky na ceste. ĎAKUJEM!

  • Milí občania, podarilo sa zabezpečiť cisternu na kropenie ciest, nakoľko prašnosť, ktorú máme pri výstavbe kanalizácie je veľmi veľká. Avšak, nie na každé miesto a do každej ulice sa cisterna na kropenie dostala, nakoľko parkujete svoje autá tak, že sa cesty stávajú len ťažko prejazdné. Ten istý problém vzniká pri vývoze komunálneho odpadu. Chráňte si svoj majetok a naše spoločné priestory.

  • Dňa 08. júna začala v našej obci rekonštrukcia chodníkov, ciest a iných dotknutých miest, ktoré po vybudovaní kanalizácie potrebujeme opraviť a dať do pôvodného stavu.

    Žiadam Vás, milí občania, aby ste svoje autá parkovali tak, aby bola umožnená manipulácia s materiálom, strojmi a samotný výkon jednotlivých opráv. Poskytnite súčinnosť pri výkone opráv.

    Taktiež je potrebná zvýšená opatrnosť pri používaní ciest a chodníkov, opäť sa vytvoria jamy a iné prekážky tak ako je bežné pri realizácii takýchto projektov.

    Buďme spolu trpezliví, už to nepotrvá dlho! :)

  • LÍSTKY NA POHODU UŽ NEMÁME.

  • POĎAKOVANIE: Ďakujeme naším podnikateľom a občanom p. Lakotová, p. Bozoo, p. Fero, p. Gabriš, p. Janega, p. Janek, p. Kubaloš, p. Mišík, p. Prekop, p. Sivák, p. Šebáň, p. Šulek, p. Švikruha za vecné ceny ku oslave MDD v našej obci.

    Ďakujeme p. Bulkovi, p. Ježíkovi a p. Zicháčkovi za veselé pesničky a diskotéku. Ďakujeme chovateľom za výstavu zvieratiek, hasičom a všetkým občanom, ktorí spoluorganizovali MDD pre naše detičky.

  • Milí občania, na webovú stránku postupne, ako nám čas a agenda dovoľuje, prikladáme tlačivá, ktoré by ste mohli potrebovať. Môžete si ich stiahnuť a vyplniť v pohodlí domova a nemusíte sa prehnať na úrad a tam o ne žiadať. Tiež ku nim prikladáme správne poplatky. Prosím nezabúdajte, že sme úrad ako každý iný a preto si noste občiansky preukaz. Tlačivká nájdete v časti DOKUMENTY, TLAČIVÁ....

  • Oznamujem Vám, milí spoluobčania, že dňa 19.5.-22.5. sa bude zvážať trávnatá senáž z letiska na bioplynovu stanicu traktormi , ktoré budú prechádzať cez našu obec.

    Nejde o zapáchajúci materiál, vodiči sú informovaní o povinnosti prechádzať cez našu obec bezpečne.

  • Občania, ktorí počas festivalu POHODA2015 chcú dať izby do prenájmu, prosím oznámte to na OÚ, nakoľko dopyty sa nám množia.

  • Milí spoluobčania, ďakujem každému každej z Vás, čo ste sa podieľali na otave „Stavanie mája“ v našej obci. Deťom za výzdobu mája, chlapom za jeho postavenie a zabezpečenie guláša a veľa iných dôležitých veci, ženám za pomoc a sladké dobroty, ktoré nám upiekli.

    Som rada, že sa vieme spojiť a pomáhať si, len tak nezištne, a vytvoriť si spoločne peknú akciu :)

  • Vážení spoluobčania. Ako ste si iste všimli, začali sme s kosením verejných priestranstiev. Samozrejme, nedá sa to spraviť všetko naraz. V sobotu 02.05.2015 sa bude kosiť areál MŠ, následne v týždni cintorín. Postupne pokosíme a ostriháme dreviny v parku. Pokiaľ nebude odovzdané dielo kanalizácie, nebudeme robiť zásadné úpravy zelene, ale o tú, čo nám ešte ostala sa budeme starať. Žiadam Vás, aby ste si malé trávnaté plochy pred Vašimi pozemkami udržiavali sami, ak tieto ostali zachované. Ďakujem.

  • Vážení spoluobčania. Dňa 30.04.2015 teda v predvečer 1. Mája budeme v obci stavať máj tradičným spôsobom na tradičnom mieste. Prosím Vás o zvýšenú opatrnosť a zníženú rýchlosť pri prejazde obcou.

  • V dňoch 13. až 16. apríla v čase od 06,00 do 18,00 hod. bude spoločnosť Bioplyn na dvoch traktoroch s cisternou vyvážať do priestorov letiska odpad, ktorý zapácha. V súčinnosti s obcou Opatovce a letiskom bolo zabezpečené, aby sa tento vyvážal v dostatočnej vzdialenosti od obytnej zóny oboch dotknutých obcí.

  • Občania, ktorí majú problém svoj nadrozmerný komunálny odpad vyviezť do kontajneru, nahláste si ho na OcÚ, obec zabezpečí jeho odvoz.

  • Vážení spoluobčania. Okresný úrad Trenčín od obce každoročne žiada informácie o vojnových hroboch. S týmto súvisí aj starostlivosť o takéto hroby, samozrejme náklady znáša obec a ročný príspevok je 10,00€.

    V minulosti bolo určené, že hrob, kde je uložený nebohý Emil Gatiar, nar. 1912, zosnulý 1930 je vojnovým hrobom.

    Doposiaľ nebolo preukázané, že to bol vojak a v akej vojne, kam zaradený, akú mal hodnosť ani nič podobné, čo by naznačovalo, že ide o vojnový hrob.

    Pekne Vás prosím, pokiaľ máte od svojich rodičov, prarodičov nejaké info o tomto hrobe, dajte nám na vedieť. O hrob sa obec bude naďalej starať.

  • V priestoroch bývalej ZŠ sme začali s prípravným prácami na rekonštrukciu budovy aj jej okolia. Budem Vás postupne informovať o jednotlivých aktivitách a prebiehajúcich prácach. Úprimne verím, že sa ako občania zapojíte do rekonštrukčných prác.

    Prvým krokom bol výrub stromov a ich postupné odpratávanie. Výrub bolo možné urobiť do konca mesiaca marec, kedy je vegetačný pokoj pre dreviny. Tak isto s ohľadom na veľkosť stromov bolo potrebné počkať na počasie bez vetra a dažďa. Všetky stromy budú nahradené výsadbou nových stromov v obci aj v priestoroch bývalej ZŠ. V škole budeme stromy vysádzať až keď skončia všetky rekonštrukčné stavebné práce. V obci budeme vysádzať po ukončení prác na kanalizácii.

  • Na obecnom cintoríne na základe žiadosti občanov boli obpílené oba ihličnaté stromy tak, aby nedošlo k ich poškodeniu a zároveň aby sa popod ne dalo chodiť pohodlne a bezpečne. Postupne sú odstraňované aj exkrementy, ktoré tam nechávajú hniezdiace sovy. Tieto by mali v najbližších dňoch opustiť hniezdisko a vrátia sa až za rok opäť na jar.

  • V obecnej knižnici je k dispozícii počítač s pripojením a internet.

  • Dnes, 26. februára 2015 obec splatila svoj dlhoročný dlh za Čističku odpadových vôd, na ktorú sa po jej rekonštrukcii v dohľadnom čase napojíme s kanalizáciou. Obec sa dlhu zbavila z vlastných zdrojov, kumulovaných počas predchádzajúcich rokov, PEZODPLATNE, teda žiadne pokuty a postihy za predčasné splatenie. Obec ušetrí na úrokoch a zároveň si zlepší rating.