Školský rok 2017/2018

Rozlúčka s predškolákmi

Dňa 29.6.2018 sa budúci prváci rozlúčili so sladkým životom v materskej škole a pani učiteľkami kultúrnym programom. Trieda sa pomaly zaplnila rodičmi detí. Naši predškoláci si pripravili krátky kultúrny program, v ktorom spievali, tancovali a recitovali básničky.

Počas slávnostnej časti boli deti pasované za prvákov a každý z nich si odnášal domov knihu, diplom a darčeky na pamiatku.

Po slávnostnom programe na deti čakalo občerstvenie - malé torty s menami detí a osviežujúci nápoj. Budúcim prvákom prajeme všetko dobré na novej životnej ceste do školských lavíc.

Výlet škôlkárov na Minifarmu Lubina

Keďže deti milujú zvieratká, rozhodli sme sa, že strávime dopoludnie v prírode medzi zvieratkami. Už pri vstupe na Minifarmu nás čakala farmárka Zuzka, ktorá nás srdečne privítala a stručne nám o malej farme porozprávala. Ochotne nás celou farmou sprevádzala. Zvieratká vyťahovala z klietok, aby si ich deti mohli chytiť a pohladkať ich. Na farme sme mohli vidieť viac ako 100 zvierat, ktoré sú jedinečné svojim malým vzrastom. Niektoré mali svoje vlastné domčeky, iné ohrady. Pomedzi deti pobehovali minikozičky a miniovečky, ktoré mohli kŕmiť granulami, videli sme lamy, kone, oslíky, sliepočky, teliatko minikengury, maxikrálika a minikrálikov. Deti mohli vstúpiť do ohrady a zvieratká hladkať, tiež pozorovať ako sa správajú v ich prirodzenom prostredí. Veríme, že návšteva Minifarmy bola pre deti nezabudnuteľným zážitkom.

40. výročie MŠ Veľké Bierovce

Dňa 14. júna sa o 15:00 hodine začal program v Kultúrnom dome vo Veľkých Bierovciach k oslavám 40. výročia založenia MŠ. Kultúrny dom sa naplnil pozvanými hosťami a samozrejme občanmi či rodinami. O vystúpenie sa postarali deti z MŠ Veľké Bierovce spolu s pani učiteľkami , taktiež deti zo ZŠ v Stankoviach a o príhovory p. starostka Silvia Masárová , p. Janka Horňáková, starostka obce Opatovce a riaditeľka MŠ Jana Matlová . Deti si pripravili pestrý program plný zábavných scénok, piesní, tančekov. Pozvaní hostia si mohli prezrieť výstavu umeleckých prác detí z MŠ či kroniku. Veríme, že sa Vám program a vystúpenie detí páčilo.

Medzinárodný deň detí

Dňa 1. júna sa uskutočnila v priestoroch školského dvora oslava Medzinárodného dňa detí. Pre deti bola prichystaná prekážková dráha, kde detičky preskakovali gumové zábrany, skákali cez kruhy, kolobežkovali sa a kráčali na chodúloch. Po zvládnutí prekážkovej dráhy ich čakala odmena - džúsik a očakávaná zmrzlinka. Neskôr si detičky mohli zatancovať na diskotéke plnej zábavy a balónov. Deti si tento ten užili naplno a hlavne s velkým úsmevom.

Plavecký výcvik

V dňoch 14. až 18. mája sa uskutočnil Plavecký výcvik v bazéne na ZŠ L. Novomeského v Trenčíne. Detičky absolvovali plavecký kurz pod vedením športových inštruktorov. Oboznámili sa s vodou, so základnými a bezpečnými pohybmi vo vode. Detičky sa s vodou rýchlo skamarátili a pobyt vo vode si naplno užili. Za snahu a šikovnost boli detičky odmenené diplomami a malým prekvapením.

Deň rodiny

V slnečný pondelok, 14. mája sa v priestoroch materskej školy konal Deň rodiny. Prišli rodičia, starí rodičia, sestry, bratia a areál materskej školy sa doslova zaplnil rodinkami. Rodičia spolu s detmi si mohli zasútažit v štyroch disciplínach ako skákanie vo vreci, sedemmíľové čižmy a iné. Každé družstvo bolo odmenené za skvelé výkony sladkosťou. Na záver škôlkari potešili rodičov a príbuzných vystúpením spojeným s tančekom, piesňami a básničkami. Každá mamička si odniesla na Deň matiek papierový kvietok.

Voda, vodička

V posledný aprílový týždeň sa detičky ponorili do témy Voda, vodička. Skúsili si zalievať kvietky, experimentovali s vodou. Pokusmi zistili ako vzniká ľad a ako sa roztápa. Vytvorili krásne kvapky z papiera a veselé akvárium plné farebných rybičiek. Spolu s pani učiteľkami sa naučili ako prebieha kolobeh vody, načo nám slúži voda a ako by sme si ju mali vážiť.

Deň Zeme

V pondelok, 23. apríla sme v materskej škole s detičkami oslávili Deň Zeme. Malí ochranári prírody sa vydali na vychádzku po obci, ktorú za pomoci ručičiek a vriec vyčistili od nečistôt .Naučili sa rozoznávať a triediť odpad pomocou hmatu. Spoločne sa s pani učiteľkami rozprávali ako si máme našu planétu Zem chrániť a starať sa o ňu. V našej materskej škole je veľa šikovných mladých ochranárov, veď presvedčte sa sami.

Psík Berta

Dňa 16. 4. 2018 do našej materskej školy zavítal psík Berta so svojim cvičiteľom Jankom. Zážitkové učenie so psíkom bolo plné zábavy a nových poznatkov. Deti boli poučené ako sa správne správať k psíkom, pozorovali a skúmali čo psík Berta dokáže. Predstavenie sa deťom veľmi páčilo a za pekné správanie aj spoluprácu boli odmenené, taktiež aj psík Berta veľkým potleskom.

Čisté rúčky

V rámci spolupráce s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne, sa konala v MŠ prednáška ,,Čisté rúčky“. Deti sa dozvedeli , kde všade sa môžu rúčky zamazať, kde a ako nachytajú bacily, a v neposlednom rade, čo treba urobiť, keď si niekto kýchne. Naučili sa umývať celé ručičky: medzi prštekmi, chrbát ruky, palček a aj nechtíky. Každé správne umyté ručičky dostali omaľovanku a pani školiteľke deti povedali veľké ,,ďakujeme“.

Módny salón

Počas celého týždňa deti spoznávali rôzne remeslá a profesie. V piatok 9.2. sa trieda sovičiek premenila na módny salón, v ktorom deti spoznali povolanie krajčírka. Ukázali sme si zhotovenie šiat od merania, robenia strihu, šitia na šijacom stroji až po oblečenie a módnu prehliadku ušitých šiat. Nielen dievčatám, ale aj chlapcom sa páčili rôznofarebné materiály bavlny, krajky a elastanu.

Karneval

V stredu 7.februára sa naša škôlka premenila na rozprávkovú ríšu. Do veselo vyzdobenej škôlky si deti priniesli nádherné masky, v ktorých hrali rôzne súťaže, kreslili, zatancovali si na diskotéke a výborne sa zabávali po celý čas trvania karnevalu. Každé dieťa si domov odnieslo odmenu za snahu a vytvorenie krásnej atmosféry.

Divadlo zo šuflíka

Dňa 6.2. privítala Mš Veľké Bierovce divadielko pre deti ,,Divadlo zo šuflíka" s predstavením ,,Klauniáda". Deťom boli predstavené rôzne povolania zábavnou formou. Dozvedeli sa, že ak niečo chcú robiť dobre, musia sa snažiť. Predstavenie bolo plné humoru, pesničiek a vtipných situácií, ktoré prinášajú rôzne povolania a remeslá. Deti sa zabávali počas celého predstavenia a na záver obdarili usmiate tety herečky veľkým potleskom a spoločnou pesničkou.

Prednáška uja horára

Dňa 26.1.2018 do Mš zavítal bývalý riaditeľ Správy chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, vyznamenaný za mimoriadne výsledky a dlhodobý prínos v starostlivosti o životné prostredie Slovenska ,aby našim deťom porozprával o ochrane našich vzácnych prírodných zdrojov. Deti sa zároveň dozvedeli prečo drozdy na jar tokajú, čo sú spevavce, dravé vtáky a prečo sa nesmú loviť. Čo je hubertka, vypočuli si legendu o svätom Hubertovi, aké u nás rastú vzácne rastliny, kto je pytliak, ako treba prikrmovať lesnú zver a vtáctvo v zime. A neposlednom rade, prečo sa nesmú vyvážať odpadky do lesa. Zodpovedal deťom ich všetky zvedavé otázky a za tie najťažšie nakreslil obrázky z lesa.

Zdravie na tanieri

Prostredníctvom týždennej témy: Zdravie na tanieri, sme sa snažili v deťoch vzbudiť záujem o vypestovanie správnych stravovacích návykov, uprednostňovanie zdravých potravín, ovocia a zeleniny, rozvíjanie pohybovej aktivity a tým aj podporu zdravého životného štýlu. Naučili sme sa postup pri zaváraní, ktorý sme si aj ,,prakticky“ v našej tvorivej dielni farbami, pastelkami, vystrihovaním a lepením vyskúšali. Ovocím a zeleninou zo záhrad našich babičiek a mamičiek si deti nádherne vyzdobili svoje tanieriky, samozrejme prebehla aj ochutnávka.

Vianočná besiedka a zdobenie medovníkov

19. decembra 2017 sme mali v našej škôlke Vianočnú besiedku, kde si deti pripravili pre rodičov pekné vianočné vystúpenie. Deti zavinšovali a zarecitovali básničky s vianočnou témou a zatancovali tanec anjelov. Neskôr si naše detičky vianočné medovníčky so svojimi rodičmi a starými rodičmi krásne vyzdobili a viacerí aj zjedli.

Pečenie medovníkov

Vianoce sa rýchlo približujú. Ku klasickým slovenským vianočným tradíciám patrí aj pečenie a zdobenie medovníkov. My sme sa s deťmi, v našej škôlke 18. decembra 2017, zahrali na pekárov. Cesto sme vzali do našich ručičiek a o chvíľu bol plech plný povykrajovaných medovníkov.. Naše milé tety kuchárky nám v kuchyni medovníčky upiekli. Celá škôlka nám krásne medovníkovo rozvoniavala.

Mikuláš v Materskej škole

V utorok 6. decembra 2017 do našej Materskej školy zavítal štedrý dedko Mikuláš. Ako pomocníka si vzal so sebou anjelika. Každé dieťa mu zarecitovalo básničku alebo zaspievalo pieseň. Mikuláš deti odmenil balíčkami plných zdravých dobrôt. Deti Mikulášovi poďakovali a sľúbili, že budú poslúchať svojich rodičov, starať sa o svoje hračky a upratovať izbičku, aby ich prišiel navštíviť aj o rok.

Jesenné tvorivé dielničky

V mesiaci október si pripomíname úctu k starším. Pripravili sme si slávnostné popoludnie pre starých rodičov spojené s jesennými dielničkami. Čas strávení so starkými je nenahraditeľný a jedinečný, na ktorý ešte dlho spomínajú nielen tí najmenší, ale aj starí rodičia. Deti svojím vystúpením potešili a zároveň týmto spôsobom poďakovali za lásku, milé slovo a starostlivosť.

Vystúpenie pre starkých v Kultúrnom dome v Opatovciach

Starým rodičom patrí naša vďaka a úcta. Niektorí sa často zúčastňujú na výchove svojich vnúčat, preto sme si pre nich dňa 12. októbra 2017 pripravili krátky kultúrny program, aby sme sa im aspoň takto odvďačili za ich pomoc, námahu a lásku. Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sme vystúpili v Kultúrnom dome v Opatovciach.

Prednáška policajta

V jeden deň, 4. októbra 2017 sa uskutočnila v našej Materskej škole prednáška. Medzi deti prišiel pán policajt. Prednáška bola zameraná na dopravnú výchovu a o bezpečnosti na cestách. Deti boli poučené o tom ako sa majú správať ako chodci, cyklisti a korčuliari. Zameral sa aj na zásady slušného správania na ceste, na chodníku, v aute a pri jazde na bicykli. Vo voľnom rozhovore deti komunikovali s policajtom o všetkom, čo ich zaujímalo. Deťom sa prednáška páčila a aktívne sa do nej zapájali.